Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

Jak najlepiej ubezpieczyć mieszkanie w UK


Wielka Brytania

2013-06-11

Kupujecie dom. Sprawdziliście wcześniej, że obowiązkowo musicie wykupić polisę, która zabezpieczy wasze wymarzone gniazdko przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. Ofert firm ubezpieczeniowych jest na rynku mnóstwo. Ale jak znaleźć tę najlepszą? 

 

Zwykle szuka się informacji w internecie. To najszybsza droga. I rzeczywiście, na początek, by mieć ogólne rozeznanie, warto porównać ceny na go compare czy moneysupermarket. – Polisa jest produktem szytym na miarę, a jej celem jest przywrócenie klientowi takiego stanu finansowego, jak przed szkodą – tłumaczy Wojciech Olejniczak z Pol Plan Insurance, firmy brokerskiej. – Jeśli nie zrozumiemy warunków, może się okazać, że podpiszemy bezwartościowy dokument – dodaje.

 

Od czego zależy wysokość składki, czyli na ile ubezpieczyć dom. – Z tym zwykle jest najwięcej problemów, ponieważ wartość domu to nie to samo, co cena za jaką go kupiliśmy – wyjaśnia. Nabywcy na ogół zapominają, że lwią część kosztów stanowi działka, natomiast ubezpieczenie budynku oznacza sumę, za którą można go odbudować, gdyby został zniszczony. Zakup domu o wartości £250 tys. może oznaczać, iż sam budynek jest wart tylko £120 tys. Skąd wziąć koszt odbudowy budynku? Koszt ten powinien być wyszczególniony w wycenie, którą sporządza specjalista przed zakupem domu (tzw. survey). Od czego zależy cena ubezpieczenia? – Przede wszystkim od okolicy, w jakiej znajduje się budynek – tłumaczy ekspert. 

 

Lokalizacja w centrum dużego miasta oczywiście podwyższa cenę, ponieważ istnieje większe ryzyko okradzenia czy podpalenia. Polisa dla domu na spokojnych przedmieściach będzie raczej tańsza, pod warunkiem, że nie stoi on na terenach zagrożonych powodzią. Podstawowa polisa oznacza, że budynek ubezpieczony jest od powodzi czy pożaru. Naturalnie, można wykupić opcje dodatkowe. Zwykle bardziej od sumy ubezpieczenia nabywcę interesuje rata , jaką musi płacić miesięcznie. Koszt polisy zależy od dużej liczby czynników, dlatego bardzo trudno powiedzieć, ile może wynieść akurat wasza. Niemniej jednak, orientacyjny koszt dla typowego budynku (który nie ma strzechy na dachu ani nie jest 300-letnim zabytkiem) powinien uplasować się pomiędzy £100 a £200 funtów. – Najtańsza, podstawowa polisa, którą ostatnio wyliczyliśmy wyniosła równo £100 funtów – podkreśla.

 

Jak ubezpieczyć mieszkanie? W tym wypadku samodzielnie możecie wykupić tylko polisę, która będzie chronić wyposażenie. Ubezpieczenie samego budynku spłacacie już w miesięcznych ratach developerowi. Dlaczego nie można ubezpieczyć np. murów mieszkania na 10 piętrze w Croydon? – Polisa ma przywrócić nabywcy stan majątkowy, jaki istniał przed szkodą. Gdyby budynek się zawalił, jak odbudować tylko jedno mieszkanie na 10 piętrze? – pyta retorycznie ekspert. Warto natomiast ubezpieczyć mienie, zwłaszcza, gdy się ma dzieci. Wiadomo: dziecko plus dobra zabawa  równa się katastrofa. Co ciekawe, można ubezpieczyć także cenne przedmioty, które niekoniecznie zawsze znajdują się w domu np. pierścionek zaręczynowy, laptop czy torebka od Prady. Średnią wartość wyposażenia nieruchomości szacuje się na 10-15 tys. funtów. 

 

Gdy dojdzie do zniszczenia, zwykle zastanawiacie się, ile dostaniecie z  firmy ubezpieczeniowej. Standardowo stosuje się zasadę "new for old". – Oznacza to, że ubezpieczyciel nie będzie oddawał do naprawy twojego zalanego kawą laptopa tylko przeleje na konto równowartość sprzętu o parametrach podobnych do zniszczonego, albo przyśle voucher np. na odbiór nowego telewizora – podkreśla. Należy jednak pamiętać, że w polisie mogą zadziałać ograniczenia lub wykluczenia. Trudno spodziewać się zwrotu kosztów za przedmioty, które wam skradziono, gdy nie macie w drzwiach zamków spełniających standardy bezpieczeństwa oraz okien zamykanych na kluczyki.

 

Anna Dobiecka, GP 472

goniec.com

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Inwestorzy bardziej ufni, sprzedaż rośnie

Sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii wciąż rośnie. Jak pokazują najnowsze badania Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS), wzrost zaufania wobec sektora ...

Czytaj dalej »