Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

Rynek nieruchomości wraca na prostą


Wielka Brytania

2013-03-07

Jak pokazują najnowsze badania Halifax, ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii idą w górę. Odnotowano zarówno kwartalny i roczny wzrost prawie o 2 proc. Poprawiają się też nastroje w sektorze.

 

Choć wciąż bardzo powoli, ale jednak, ceny brytyjskich nieruchomości idą w górę. Miesięczny wzrost (styczeń-luty) wyniósł 0,5 proc. W styczniu wzrost sięgał 1 proc. w porównaniu do grudnia ubiegłego roku. Tym samym kwartalne i roczne wartości poszybowały w górę. Aktualna, średnia cena domu to prawie 164 tys. funtów. - Wzrost cen, jak i aktywności w sektorze w ostatnich miesiącach jest dowodem pewnej poprawy warunków rynkowych. Sprzedaż jednak nadal wykazuje niewielką tendencję wzrostową. Czekamy na więcej – mówi  Martin Ellis, Halifax.

 

Czynnikiem wspierającym popyt mieszkaniowy może być systematyczny wzrost zaufania wobec sektora oraz wiara w rychłą poprawę kondycji gospodarczej kraju. Z ankiety przeprowadzonej przez YouGov (Household Economic Activity Tracker  prezentuje miesięczne wskaźniki zaufania konsumentów, zapewniając cenny wkład do zrozumienia ogólnych trendów gospodarczych), badającej nastroje społeczne i nastawienie wobec rynku wynika, że prawie 30 proc. ankietowanych wierzy we wzrost cen, a tylko 7 proc. myśli, że spadły w ciągu ostatniego miesiąca. 31 proc. respondentów oczekuje wzrostu cen w ciągu tego roku, zaś tylko 14 proc. spodziewa się ich spadku.

 

Mimo optymistycznych prognoz na kolejne miesiące niektórzy specjaliści przypominają o dwubiegunowym charakterze brytyjskiego rynku. – Warto pamiętać, że średnie krajowe ukrywają znaczące różnice regionalne. W niektórych częściach kraju ceny nadal spadają, a w innych zdecydowanie rosną. Podział północ-południe będzie coraz bardziej widoczny – twierdzi Mark Harris, LSL Property Services.

 

Istnieją dowody na to, że środki podjęte w sierpniu 2012 roku, mające na celu zachęcić banki do udzielania niskooprocentowanych pożyczek, przynoszą pozytywne rezultaty.

 

– Na rynek powrócił optymizm. Nastroje są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej od czasu kryzysu finansowego. Ceny domów systematycznie rosną, zdecydowanie spadła liczba nieruchomości zajętych przez banki w całym kraju, a kupujący po raz pierwszy coraz częściej są w stanie uzyskać kredyt. Coraz lepsze warunki finansowania, ale przede wszystkim szeroka oferta kredytowa (w tym tanie kredyty hipoteczne skierowane do kupujących po raz pierwszy) trafiają do większej grupy i napędzają pozytywne zmiany w sektorze – mówi David Newnes, dyrektor LSL Property Services.

 

Joanna Dutka

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jak najlepiej ubezpieczyć mieszkanie w UK

Kupujecie dom. Sprawdziliście wcześniej, że obowiązkowo musicie wykupić polisę, która zabezpieczy wasze wymarzone gniazdko przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. Ofert ...

Czytaj dalej »