Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

1 800 000 PLN

Wolbórz

500.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Rynek nieruchomości wraca na prostą


Wielka Brytania

2013-03-07

Jak pokazują najnowsze badania Halifax, ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii idą w górę. Odnotowano zarówno kwartalny i roczny wzrost prawie o 2 proc. Poprawiają się też nastroje w sektorze.

 

Choć wciąż bardzo powoli, ale jednak, ceny brytyjskich nieruchomości idą w górę. Miesięczny wzrost (styczeń-luty) wyniósł 0,5 proc. W styczniu wzrost sięgał 1 proc. w porównaniu do grudnia ubiegłego roku. Tym samym kwartalne i roczne wartości poszybowały w górę. Aktualna, średnia cena domu to prawie 164 tys. funtów. - Wzrost cen, jak i aktywności w sektorze w ostatnich miesiącach jest dowodem pewnej poprawy warunków rynkowych. Sprzedaż jednak nadal wykazuje niewielką tendencję wzrostową. Czekamy na więcej – mówi  Martin Ellis, Halifax.

 

Czynnikiem wspierającym popyt mieszkaniowy może być systematyczny wzrost zaufania wobec sektora oraz wiara w rychłą poprawę kondycji gospodarczej kraju. Z ankiety przeprowadzonej przez YouGov (Household Economic Activity Tracker  prezentuje miesięczne wskaźniki zaufania konsumentów, zapewniając cenny wkład do zrozumienia ogólnych trendów gospodarczych), badającej nastroje społeczne i nastawienie wobec rynku wynika, że prawie 30 proc. ankietowanych wierzy we wzrost cen, a tylko 7 proc. myśli, że spadły w ciągu ostatniego miesiąca. 31 proc. respondentów oczekuje wzrostu cen w ciągu tego roku, zaś tylko 14 proc. spodziewa się ich spadku.

 

Mimo optymistycznych prognoz na kolejne miesiące niektórzy specjaliści przypominają o dwubiegunowym charakterze brytyjskiego rynku. – Warto pamiętać, że średnie krajowe ukrywają znaczące różnice regionalne. W niektórych częściach kraju ceny nadal spadają, a w innych zdecydowanie rosną. Podział północ-południe będzie coraz bardziej widoczny – twierdzi Mark Harris, LSL Property Services.

 

Istnieją dowody na to, że środki podjęte w sierpniu 2012 roku, mające na celu zachęcić banki do udzielania niskooprocentowanych pożyczek, przynoszą pozytywne rezultaty.

 

– Na rynek powrócił optymizm. Nastroje są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej od czasu kryzysu finansowego. Ceny domów systematycznie rosną, zdecydowanie spadła liczba nieruchomości zajętych przez banki w całym kraju, a kupujący po raz pierwszy coraz częściej są w stanie uzyskać kredyt. Coraz lepsze warunki finansowania, ale przede wszystkim szeroka oferta kredytowa (w tym tanie kredyty hipoteczne skierowane do kupujących po raz pierwszy) trafiają do większej grupy i napędzają pozytywne zmiany w sektorze – mówi David Newnes, dyrektor LSL Property Services.

 

Joanna Dutka

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

460 000 PLN

Joniec

120.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jak najlepiej ubezpieczyć mieszkanie w UK

Kupujecie dom. Sprawdziliście wcześniej, że obowiązkowo musicie wykupić polisę, która zabezpieczy wasze wymarzone gniazdko przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. Ofert ...

Czytaj dalej »