Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

Kolejne pozytywne sygnały dla rynku mieszkaniowego


Wielka Brytania

2013-02-14

Według najnowszych danych Home.co.uk, ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii idą w górę. Od początku stycznia wzrosły już o 0,5 proc., a wciągu ostatnich 12 miesięcy o 2,6 proc. Kwartalny wzrost sięga prawie 2 proc.

 

Wciąż jednak daje o sobie znać swoista dwubiegunowość brytyjskiego rynku, która utrzyma się w tym roku, przewidują specjaliści. Ceny rosną w Wielkim Londynie oraz na południowym-wschodzie kraju. Wciąż w tyle pozostają jednak północne, północno-zachodnie i wschodnie regiony, gdzie ceny ofertowe utrzymują tendencję spadkową. - Oznaki poprawy na rynku nieruchomości, które zaobserwowaliśmy pod koniec ubiegłego roku, kontynuowane były w styczniu – mówi Martin Ellis, ekonomista Home.co.uk .

 

Tymczasem rośnie liczba kupujących na zasadzie "buy-to-let" (dalej BTL) oraz kupujących po raz pierwszy (dzięki programom rządowego wsparcia). Jak podaje Home.co.uk, liczba zaciągniętych kredytów wzrosła w 2012 roku o około 20 proc. W tym roku, zainteresowanie BTL może utrzymać się na podobnym poziomie lub nieco wzrosnąć, dodają eksperci, pozytywnie oddziałując zarówno na sprzedaż, jak i sektor najmu. – Aktywność kupujących zdecydowanie poprawia się. Sprzedaż w 2012 roku osiągnęła najwyższy poziom od pięciu lat. Rosnące zainteresowanie BTL oraz ogólna poprawa dostępności kredytów, mogą być zapowiedzią dalszego wzrostu sprzedaży i cen w najbliższych miesiącach – dodaje Ellis. O poprawiających się warunkach na rynku nieruchomości może świadczyć także fakt, iż spada czas oczekiwania na nabywcę. Warto przy tym zaznaczyć, że podaż na rynku nieruchomości pozostaje jednak zdecydowanie poniżej poziomu sprzed kryzysu.

 

- Perspektywy dla gospodarki w Wielkiej Brytanii nie są jednoznaczne. Ograniczony wzrost gospodarczy i presja na finanse gospodarstw domowych, mogą osłabić popyt mieszkaniowy – tłumaczy Ellis.

 

Joanna Dutka

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jak najlepiej ubezpieczyć mieszkanie w UK

Kupujecie dom. Sprawdziliście wcześniej, że obowiązkowo musicie wykupić polisę, która zabezpieczy wasze wymarzone gniazdko przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. Ofert ...

Czytaj dalej »