Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

4 500 000 PLN

Serednica

0.00 m2

Ostatni moment na mieszkanie za złotówkę


Wielka Brytania

2012-09-17

Jeśli pracując na Wyspach ciułasz grosz do grosza, żeby wykupić mieszkanie w Polsce, będziesz się musiał pospieszyć. Spółdzielcze prawo do lokalu wciąż jeszcze można przekształcić w prawo własności za przysłowiową złotówkę, zyskując wtedy pełnię praw do wartego dziesiątki czy setki tysięcy majątku. Jednak w niektórych przypadkach można to będzie zrobić tylko do końca roku.

 

Najpierw wyjaśnijmy co nieco na temat mieszkań i trochę niecodziennych warunków prawnych, jakie w tej dziedzinie obowiązują w Polsce. Z reguły na świecie ludzie mieszkają albo w mieszkaniach komunalnych, czyli pozostając na garnuszku państwa, czy lokalnego samorządu, albo też mają swoje własne nieruchomości i pełne do nich prawa. W Polsce na skutek kilkudziesięciu lat obowiązywania minionego systemu z jego ideologiczną niechęcią do własności prywatnej, dochrapaliśmy się niecodziennych form posiadania mieszkań. Mowa o spółdzielczym prawie do lokalu.

 

Lokatorskie czy własnościowe?

 

Może ono mieć formę dwojakiego rodzaju. Pierwsza to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, potocznie takie mieszkania nazywa się „własnościowym” lub „spółdzielczym hipotecznym”. Drugim rozwiązaniem jest spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, zwane po prostu „lokatorskim”. I choć nazwy obu tych praw różnią się zaledwie jednym słowem, to ich posiadacze mają diametralnie różne prawa do nieruchomości.

 

Spółdzielcze własnościowe prawo jest prawem znacznie mocniejszym. W takim przypadku można dla nieruchomości otworzyć księgę wieczystą, można je obciążyć hipoteką, sprzedać czy dziedziczyć. Jest to więc prawo bardzo zbliżone do pełnej własności. Ale uwaga! Mimo że mieszkanie jest nasze, to jednak grunt, na którym stoi blok lub kamienica wciąż należy do spółdzielni. Dlatego tak naprawdę prawo własności do mieszkania, będącego przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przysługuje w rzeczywistości również spółdzielni. I dopiero przekształcenie spółdzielczego własnościowego w pełną własność zmieniłoby ten stan rzeczy.

 

Znacznie słabsze prawo do nieruchomości mają natomiast osoby ze spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania. Prawa tego nie mogą sprzedać, nie przechodzi ono na spadkobierców, a lokator nie może dla zajmowanej nieruchomości otworzyć księgi wieczystej i zabezpieczyć na niej kredytu. Lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przypomina więc zwykły najem, tyle, że płacimy oczywiście znacznie niższy czynsz i zwykle trudniej jest nas z takiego lokalu eksmitować.

 

Ostatnie sześć miesięcy

 

To drugie prawo także można przekształcić w prawo własności i niejednokrotnie nie kosztuje to wiele. O takim działaniu zwykło się mówić „wykup za złotówkę”, który faktycznie kosztuje przeważnie niecały tysiąc złotych. Ale uwaga! Nie zawsze spółdzielcze lokatorskie można przekształcić w prawo pełnej własności. Jest tak np. wtedy, gdy spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego do gruntu pod budynkiem. W takim przypadku prawo spółdzielcze lokatorskie można przekształcić jedynie w spółdzielcze własnościowe. Co więcej można to zrobić tylko do końca tego roku, a więc zostało na to już tylko sześć miesięcy.

 

W efekcie tego przekształcenia osoba, która do tej pory posiadała prawo zbliżone do prawa najmu uzyskuje spółdzielcze własnościowe, a więc prawo warte tyle, ile własność, które ponadto można sprzedać, dziedziczyć lub obciążyć kredytem. Wymagania nie są tu wygórowane i sprowadzają się one głównie do tego, że lokator nie może zalegać z opłatami wobec spółdzielni związanymi z budową i eksploatacją nieruchomości.

 

Warto jednak pamiętać, że na odpowiedź na wniosek lokatora o przekształcenie spółdzielnia ma właśnie 6 miesięcy. Co więcej takiego przekształcenia można dokonać praktycznie bez kosztów. Po pierwsze, gdy prawo lokatorskie zmienia się we własnościowe, wymagana jest jedynie umowa w formie zwykłej pisemnej. Nie trzeba więc opłacać w tym wypadku notariusza, co jest kosztem rzędu 1/4 minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 375 zł. Ponadto dla prawa spółdzielczego własnościowego nie ma konieczności założenia księgi wieczystej, a więc nie musimy ponosić kosztów dalszych sądowych. Gdyby jednak, ktoś chciał to zrobić, to otwarcie dla nowo nabytego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu księgi wieczystej kosztuje w sądzie zaledwie 260 zł.

 

Za późno na sąd

 

Co jednak w sytuacji, gdy spółdzielnia nie spełni żądania posiadacza spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu i nie zechce przekształcić je we własnościowe? W takim wypadku czeka nas załatwienie tego na drodze sądowe, ale na szczęście wniesienie stosownego pozwu przeciw spółdzielni jest wolne od opłaty sądowej. Jakby i tego było mało, koszty postępowania sądowego również pokryje spółdzielnia, a wyrok sądu w takiej sprawie z automatu zastępuje decyzję spółdzielni, a więc nie musimy już więcej nic załatwiać, zanim udamy się do wydziału ksiąg wieczystych w celu otwarcia księgi dla otrzymanego właśnie prawa spółdzielczego własnościowego. Zawsze jednak warto pamiętać o terminach, dlatego kto nosi się z zamiarem dokonania takiego przekształcenia, powinien zabrać się za to już teraz, aby uniknąć bolesnego rozczarowania, gdy okaże się, że spóźnił się zaledwie kilka dni, a koło nosa przeszło kilkaset tysięcy złotych.

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jak najlepiej ubezpieczyć mieszkanie w UK

Kupujecie dom. Sprawdziliście wcześniej, że obowiązkowo musicie wykupić polisę, która zabezpieczy wasze wymarzone gniazdko przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. Ofert ...

Czytaj dalej »