Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Kredyt i mieszkanie dla studenta z zagranicy


Pressroom

2013-03-11

Do kogo po kredyt i mieszkanie? To pytanie zadają sobie nie tylko Polacy. Zaczynają je sobie zadawać również cudzoziemcy mieszkający w naszym kraju, którzy przyjeżdżają tu na studia i często decydują się związać z Polską na dłużej.

 

Z danych podanych przez resort nauki wynika, że w Polsce studiuje 23 tys. cudzoziemców z czego 6 tys. to osoby, które deklarują polskie pochodzenie lub narodowość. Z roku na rok przybywa u nas studentów z zagranicy. Tendencję wzrostową potwierdzają dane GUS-u. W latach 2007/2008 studiujących cudzoziemców było 13,7 tys., w latach 2008/2009 – 15,9 tys., w latach 2009/2010 – 17 tys., a w latach 2010/2011 już ponad 19 tys. Nie są to wprawdzie wyniki, jakimi mogą się pochwalić np. Czesi lub Węgrzy, ale pocieszające jest, że liczba zagranicznych studentów systematycznie rośnie.

 

Z danych GUS-u wynika, że najwięcej studentów przyjeżdża do nas z Norwegii i Szwecji oraz Ukrainy i Białorusi. Dla jednych i drugich Polska jest atrakcyjną lokalizacją pod względem ekonomicznym, a także – co ważniejsze – pod względem jakości kształcenia. Można więc założyć, że część z nich będzie chciała związać się z naszym krajem na dłużej niż okres potrzebny do odbycia studiów – podejmie pracę i założy rodziny.

 

Studenci, zwłaszcza z zamożnych krajów, przyjeżdżając do naszego kraju będą chcieli nająć lub nawet kupić mieszkanie – tak, aby być niezależnym w okresie studiów. Po ukończeniu nauki mogą je traktować jako inwestycję – wynajmować lub w nim zamieszkać. Potrzebują zatem kompleksowej obsługi na rynku nieruchomości.

 

– Takie możliwości oferuje portal i biuro PolishProperty.eu, które posiada bogatą ofertę mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego na największych rynkach w kraju przygotowaną specjalnie z myślą o cudzoziemcach – mówi Romuald Margol, CEO General Director w PolishProperty.eu.

 

Dla przykładu, atrakcyjna dla studenta kawalerka zlokalizowana we Wrocławiu przy Rondzie Powstańców Śląskich o powierzchni 35 m kw. kosztuje 200 tys. zł. Portal Sfera-Finansów.pl przygotował zestawienie ofert 5 banków na zakup tej nieruchomości, przy założeniu, że osoba zainteresowana dysponuje wkładem własnym w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości, co daje kwotę kredytu w wysokości 160 tys zł., a kredyt został wzięty na 30 lat (założono stałe raty wyliczone dla osoby z dochodami na poziomie 5 tys. zł netto).

 

Grafika

 

– Starając się o finansowanie zakupu takiej nieruchomości kredytem bankowym trzeba mieć jednak świadomość faktu, że banki dosyć ostrożnie podchodzą do tematu kredytów udzielnych cudzoziemcom i są bardzo małe szanse, aby sfinansować tego typu zakup w 100 proc. Zazwyczaj bank będzie właśnie wymagał zabezpieczenia w postaci wkładu własnego na poziomie minimum 20 proc. – mówi Rafał Tomkowicz, Prezes Zarządu Sfera Finansów SA.

 

Banki udzielają kredytów hipotecznych na nieruchomości w Polsce cudzoziemcom. Nie ma natomiast możliwości skredytowania nieruchomości za granicą, gdyż największym problemem jest ewentualne egzekwowanie należności wobec tak zabezpieczonej wierzytelności.


Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny cudzoziemiec musi posiadać kartę pobytu w Polsce i złożyć wraz z wnioskiem wszystkie potrzebne dokumenty finansowe, czyli:

 

(1) umowę o pracę/kontrakt managerski,

(2) zaświadczenie o aktualnie osiąganych dochodach, a także

(3) odpowiednik naszego zeznania podatkowego PIT.

 

Co ważne, wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.


Trzeba pamiętać, że przy wyborze danej oferty bankowej istotne jest to, że łatwiej uzyskać kredyt wówczas, gdy dochody takiej osoby uzyskiwane są w Polsce, ponieważ procesowanie wniosku wygląda wtedy identycznie, jak w przypadku każdego obywatela Polski. Przy dochodach uzyskiwanych za granicą trzeba liczyć się z indywidualnym rozpatrywaniem wniosku, który traktowany jest jako ten o podwyższonym ryzyku. Dlatego czas jego analizy będzie dłuższy, niż w przypadku standardowej procedury.

 

– W przypadku wszystkich kredytów bankowych skierowanych do grupy cudzoziemców ubiegających się o kredytowanie zakupu nieruchomości warto skorzystać z pomocy doświadczonych doradców finansowych, gdyż bardzo często "wyświetlana" oferta ma charakter typowo marketingowy, a w praktyce jest niedostępna – podsumowuje Rafał Tomkowicz.

 

Mateusz Kozłowicz – PolishProperty.eu

Rafał Tomkowicz – Sfera-Finansów.pl

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jaki będzie rynek mieszkaniowy i kredytowy w przyszłym roku?

Czerwiec był miesiącem obfitującym w istotne wydarzenia, które w perspektywie długookresowej będą miały duży wpływ na zarówno na rynek nieruchomości, jak i rynek ...

Czytaj dalej »