Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

Corporate Social Responsibility w branży deweloperskiej


Pressroom

2012-10-15

Wielu deweloperów angażuje się w działalność pozadeweloperską, najczęściej kulturalną lub społeczną. Tendencje takie można zauważyć zarówno w dużych miastach, takich jak Wrocław, Poznań czy Kraków, ale także w mniejszych, w których dana firma ma swoją siedzibę. Dlaczego deweloper nie zajmuje się tylko inwestowaniem lecz również działa na polu zupełnie dla siebie obcym?

 

Odpowiedź nie jest trudna. Chodzi o Corporate Social Responsibility (CSR), czyli społeczną odpowiedzialność biznesu. Nazwa pochodzi z angielskiego i oznacza – jak łatwo się domyślić – branie odpowiedzialności za swoje działania. Nie chodzi tu jednak tylko o odpowiedzialność za inwestycję, którą się realizuje, ale również odpowiedzialność za przestrzeń społeczną, w której się funkcjonuje.

 

CSR to uwzględnianie szeroko rozumianych interesów społecznych podczas budowania strategii rozwoju firmy. W głównej mierze społeczna odpowiedzialność biznesu polega na angażowaniu się w różnego rodzaju przedsięwzięcia (np. społeczno-kulturalne), które nie przynoszą deweloperowi zysku materialnego, lecz o wiele cenniejszy – zysk symboliczny. Pomaga on w pozycjonowaniu marki w umyśle odbiorcy, realnie przyczynia się do rozwoju np. kultury, a nie tylko infrastruktury. Dzięki temu „ociepla się” wizerunek dewelopera, który nie jest już tylko utożsamiany ze sprzedawcą – zapewne dla wielu z nas – drogiego i luksusowego towaru, jakim jest mieszkanie, ale staje się także opiekunem przestrzeni, która nas otacza. Opiekunem w pełni zaangażowanym w jej rozwój i biorącym za nią odpowiedzialność.

 

Pojęcie Corporate Social Responsibility znane było już na początku lat 60., ale do powszechnego użycia w krajach anglosaskich weszło dopiero w połowie lat 80. Można powiedzieć, że dzisiaj przeżywamy renesans społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce, gdzie jeszcze do niedawna mało który przedsiębiorca interesował się tym, co go otacza. CSR to nie tylko wspomaganie inicjatyw kulturowych, ale przede wszystkim dzielenie się swoim majątkiem z tymi, którzy tego potrzebują – mówi Romuald Margol, PolishProperty.eu.    

 

Dobrym przykładem działalności z zakresu CSR jest Grupa Archicom, wrocławski deweloper który szeroko angażuje się w różnego rodzaju wydarzenia kulturalne na terenie miasta. Przykładem może być np. sponsorowanie działalności architekta – Wacława Kamockiego. W zeszłym roku deweloper przygotował również wystawę, na której swoje prace prezentowali malarze, rzeźbiarze i ceramicy. Spotkanie odbyło się w Loftach Platinum – jednej z inwestycji Grupy Archicom.

 

Wśród innych inicjatyw tego typu, warto wspomnieć o działalności poznańskiego dewelopera, który sponsorował akademię piłkarską w Swarzędzu oraz Teatr Za Jeden Uśmiech. Mowa o firmie Agrobex. UWI Inwestycje S.A. natomiast rewitalizuje poznańskie zabytki (pomniki, rzeźby, a nawet organy w miejscowej katedrze), a Family House wspiera finansowo fundację im. Bohdana Smolenia. Inter Ikea Center Group czy firma Skanska stawiają na ochronę środowiska.

 

Corporate Social Responsibility i związane z nią działania, przynoszą korzyści zarówno nam – społeczeństwu, jak i przedsiębiorcom. Otaczająca nas rzeczywistość „nabiera barw”, a deweloperzy zyskują oddane grono klientów-entuzjastów.

 

Mateusz Kozłowicz

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

4 urządzenia, które warto integrować w smart home

Samodzielne kamery, czujniki z alarmem, sterowniki oświetlenia lub ogrzewania – traktowane osobno, odchodzą do lamusa. W czasach domowej inteligencji liczy się wielofunkcyjność.   Zwiększają ...

Czytaj dalej »