Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

Corporate Social Responsibility w branży deweloperskiej


Pressroom

2012-10-15

Wielu deweloperów angażuje się w działalność pozadeweloperską, najczęściej kulturalną lub społeczną. Tendencje takie można zauważyć zarówno w dużych miastach, takich jak Wrocław, Poznań czy Kraków, ale także w mniejszych, w których dana firma ma swoją siedzibę. Dlaczego deweloper nie zajmuje się tylko inwestowaniem lecz również działa na polu zupełnie dla siebie obcym?

 

Odpowiedź nie jest trudna. Chodzi o Corporate Social Responsibility (CSR), czyli społeczną odpowiedzialność biznesu. Nazwa pochodzi z angielskiego i oznacza – jak łatwo się domyślić – branie odpowiedzialności za swoje działania. Nie chodzi tu jednak tylko o odpowiedzialność za inwestycję, którą się realizuje, ale również odpowiedzialność za przestrzeń społeczną, w której się funkcjonuje.

 

CSR to uwzględnianie szeroko rozumianych interesów społecznych podczas budowania strategii rozwoju firmy. W głównej mierze społeczna odpowiedzialność biznesu polega na angażowaniu się w różnego rodzaju przedsięwzięcia (np. społeczno-kulturalne), które nie przynoszą deweloperowi zysku materialnego, lecz o wiele cenniejszy – zysk symboliczny. Pomaga on w pozycjonowaniu marki w umyśle odbiorcy, realnie przyczynia się do rozwoju np. kultury, a nie tylko infrastruktury. Dzięki temu „ociepla się” wizerunek dewelopera, który nie jest już tylko utożsamiany ze sprzedawcą – zapewne dla wielu z nas – drogiego i luksusowego towaru, jakim jest mieszkanie, ale staje się także opiekunem przestrzeni, która nas otacza. Opiekunem w pełni zaangażowanym w jej rozwój i biorącym za nią odpowiedzialność.

 

Pojęcie Corporate Social Responsibility znane było już na początku lat 60., ale do powszechnego użycia w krajach anglosaskich weszło dopiero w połowie lat 80. Można powiedzieć, że dzisiaj przeżywamy renesans społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce, gdzie jeszcze do niedawna mało który przedsiębiorca interesował się tym, co go otacza. CSR to nie tylko wspomaganie inicjatyw kulturowych, ale przede wszystkim dzielenie się swoim majątkiem z tymi, którzy tego potrzebują – mówi Romuald Margol, PolishProperty.eu.    

 

Dobrym przykładem działalności z zakresu CSR jest Grupa Archicom, wrocławski deweloper który szeroko angażuje się w różnego rodzaju wydarzenia kulturalne na terenie miasta. Przykładem może być np. sponsorowanie działalności architekta – Wacława Kamockiego. W zeszłym roku deweloper przygotował również wystawę, na której swoje prace prezentowali malarze, rzeźbiarze i ceramicy. Spotkanie odbyło się w Loftach Platinum – jednej z inwestycji Grupy Archicom.

 

Wśród innych inicjatyw tego typu, warto wspomnieć o działalności poznańskiego dewelopera, który sponsorował akademię piłkarską w Swarzędzu oraz Teatr Za Jeden Uśmiech. Mowa o firmie Agrobex. UWI Inwestycje S.A. natomiast rewitalizuje poznańskie zabytki (pomniki, rzeźby, a nawet organy w miejscowej katedrze), a Family House wspiera finansowo fundację im. Bohdana Smolenia. Inter Ikea Center Group czy firma Skanska stawiają na ochronę środowiska.

 

Corporate Social Responsibility i związane z nią działania, przynoszą korzyści zarówno nam – społeczeństwu, jak i przedsiębiorcom. Otaczająca nas rzeczywistość „nabiera barw”, a deweloperzy zyskują oddane grono klientów-entuzjastów.

 

Mateusz Kozłowicz

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

4 urządzenia, które warto integrować w smart home

Samodzielne kamery, czujniki z alarmem, sterowniki oświetlenia lub ogrzewania – traktowane osobno, odchodzą do lamusa. W czasach domowej inteligencji liczy się wielofunkcyjność.   Zwiększają ...

Czytaj dalej »