Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Zwrot podatku za pracę w Niemczech i Wielkiej Brytanii


Pressroom

2010-09-16

Zarówno za zachodnią granicą, jak i na Wyspach, pracuje wiele tysięcy Polaków. Jak wygląda procedura odzyskania należnego podatku, gdzie się zgłosić i kto jest nam w stanie pomóc?

 

Wielka Brytania

 

Na rynku jest wiele firm oferujących pomoc w tym zakresie. Decydując się na współpracę z jedną z nich, sprawdźmy, czy dana firma jest członkiem Stowarzyszenia Agentów Podatkowych - ATA - Association of Tax Agents. Stanowi to między innymi gwarancję odzyskania pieniędzy w przypadku ewentualnego zawieszenia przez firmę działalności. Na stronie internetowej www.associationoftaxagents.co.uk znajduje się lista firm przynależących do stowarzyszenia. Zwykle konsultacja z taką firmą jest bezpłatna, a prowizja (15 -25 procent) pobierana jest tylko w przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy przez urząd podatkowy i skarbowy.

 

O zwrot podatku powinniśmy ubiegać się:
* przed upływem każdego roku podatkowego (5 kwietnia),
* po zakończeniu zatrudnienia, pod warunkiem nie podejmowania pracy do końca danego roku podatkowego.

 

Zobowiązani jesteśmy do wypełnienia określonych formularzy oraz dostarczenia określonych dokumentów: CIS 25 w przypadku osób pracujących w branży budowlanej, P45 i P60, które otrzymujemy od pracodawcy w przypadku zakończenia pracy (P45) oraz na koniec roku podatkowego (P60). Cała procedura trwa ok. 4-6 tygodni. Do podanych formularzy dołączamy także Payslip - dokument wystawiany przez pracodawcę wraz z każdym czekiem. Znajdują się na nim skumulowane od początku roku informacje o stawce wynagrodzenia za godzinę pracy, pensji brutto i wszelkich potrąceniach podatkowych. Przydatne informacje znajdziemy na stronie www.taxback.co.uk.

 

Niemcy

 

W Niemczech istnieje cały katalog ulg podatkowych, po których odliczeniu możliwe jest odzyskanie nawet do 100% podatku, tym bardziej, iż urząd skarbowy oblicza podatek uwzględniając rzeczywisty dochód roczny uzyskany w czasie określonego czasu zatrudnienia.

 

O zwrot może ubiegać się pracownik, który ma stałe miejsce zamieszkania w Niemczech lub przebywa tam nieprzerwanie przez przynajmniej 6 miesięcy (jeżeli natomiast nie może wykazać, że przebywał w Niemczech przez ten okres, może składać zeznanie podatkowe, jeśli jego dochody poza granicami Niemiec nie przekraczają limitu 3064 EUR (6128 EUR razem z małżonkiem). Kwota ta jest określana dla zarobków w Polsce, w przypadku różnych krajów mamy do czynienia z różnymi sumami.

 

Na rozliczenie z niemieckim fiskusem mamy 4 lata. W szczególnych sytuacjach, z niezawinionego przez siebie powodu, można rozliczyć się za okresy wcześniejsze. Czas oczekiwania na zwrot wynosi z reguły od 3 do 6 miesięcy. Dokumentem, który zobligowani jesteśmy przedstawić jest niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerkarte albo zastępcze zaświadczenie podatkowe Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Jeden albo drugi musi być wypełniony i poświadczony przez pracodawcę. Korzystnym jest rozliczenie wraz ze współmałżonkiem, tym bardziej, iż nie jest konieczne, aby współmałżonek z niższymi dochodami zamieszkiwał w Niemczech.

 

Obowiązkowo z podatku muszą się rozliczyć:

  • Osoby prowadzące na terenie Niemiec działalność gospodarczą,
  • Pracownicy, którym urząd skarbowy przyznał Steuerfreibetrag,  czyli kwotę wolną od podatku,
  • Pracownicy, którym przyznano trzecią klasę podatkową Steuerklasse 3,  która zakłada wspólne rozliczanie z małżonkiem

 

Osoby, które świadczyły na terenie Niemiec usługi na podstawie działalności gospodarczej zarejestrowanej w Polsce, mogą zostać wezwane do złożenia tam rocznego zeznania podatkowego, choćby w celu ustalenia rezydencji podatkowej. Pomiędzy Polską a Niemcami obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dochody opodatkowane w jednym kraju są uwzględniane w drugim na zasadzie tzw. "odliczenia z progresją". Zgłaszamy je polskiemu fiskusowi, ale nie płacimy od nich podatku, chyba że okaże się, iż po podsumowaniu dochodów z obu krajów, ich suma przekroczy któryś z polskich progów podatkowych, wówczas może powstać konieczność dopłaty podatku od dochodów uzyskanych w Polsce.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jaki będzie rynek mieszkaniowy i kredytowy w przyszłym roku?

Czerwiec był miesiącem obfitującym w istotne wydarzenia, które w perspektywie długookresowej będą miały duży wpływ na zarówno na rynek nieruchomości, jak i rynek ...

Czytaj dalej »