Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Mieszkania dla obcokrajowców


Prawo

2019-08-13

Mieszkania socjalne, dodatki mieszkaniowe i inne formy wsparcia dla szukających własnych czterech kątów, to w Polsce raczej rzadkość. Okazuje się, że kolejka po tę pomoc jeszcze się wydłuża. Staną w niej także obcokrajowcy, którzy mieszkają nad Wisłą. Jak wygląda socjalne wsparcie dla cudzoziemców?

 

Polskę wyróżnia raczej deficyt mieszkań, szacowany nawet na 200 tys. lokali. Portal RynekPierwotny.pl zbadał, jakie możliwości socjalnego wsparcia na rynku mieszkaniowym mają obcokrajowcy. Czy obywatele innych krajów mogą starać się o najem gminnego lokalu?

 

Lokal socjalny dla każdego?

Okazuje się, że tak i to dokładnie na tych samych zasadach jak Polacy. Wszystko zależy od  dostępności mieszkań komunalnych, różnej w każdej części kraju. Przepisy prawa nie ograniczają dostępu do mieszkań ze względu na obywatelstwo. Ustawa o ochronie praw lokatorów wskazuje, że pomoc należy się niezależnie od miejsca zameldowania wszystkim odnoszącym niskie dochody oraz w trudnej sytuacji mieszkaniowej.

 

Mieszkanie Plus bez granic

Program rządowego wsparcia dla poszukujących własnego mieszkania jest również dedykowany obcokrajowcom. Propozycja dopłat do czynszu pozwoli na obniżenie kosztów najmu i będą mogli skorzystać z niej legalnie przybywający w Polsce cudzoziemcy. Ustawa dokładnie wskazuje, kto będzie mógł przyłączyć się do programu dopłat.

 

Dodatek mieszkaniowy na tych samych zasadach

Jeśli chodzi o dodatki mieszkaniowe, tutaj także nie ma ograniczeń związanych z obywatelstwem. Obcokrajowcy mogą starać się o dopłatę dokładnie tak samo jak Polacy, a przepisy nie ograniczają dostępu np. czasem pobytu w kraju. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnienie wymagań określonych przez ustawodawcę.

 

Cudzoziemcy coraz częściej wybierają studia, pracę i życie w Polsce. Bardzo często stawiają na wynajem, dlatego rozwiązanie, które będzie oferowało Mieszkanie Plus może okazać się dużą pomocą także dla nich.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Współwłasność łączna i ułamowa - czym się różnią?

Prawo własności do nieruchomości może przysługiwać nie jednej a kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być z kolei ...

Czytaj dalej »