Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

Nowa Rekomendacja S wymusi stałe oprocentowanie?


Prawo

2018-11-01

Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad kolejnym dokumentem, który ma podnieść jakość portfeli bankowych. Rekomendacja S kojarzy się aktualnie z obowiązkowym wkładem własnym. Po wprowadzeniu tego zbioru zasad rynek kredytów hipotecznych mocno się zmienił przez ograniczenie dostępu do finansowania. Co tym razem może czekać kredytobiorców i czy banki wprowadzą stałe oprocentowanie?

 

Obowiązkowy wkład własny wynikający z Rekomendacji S sprawił, że wielu kredytobiorców wstrzymało się z kredytem, a program Mieszkanie dla Młodych za to nabrał szalonego tempa. KNF przygotowuje piąty zbiór zasad dedykowany bankom. Będzie on dotyczył obecnych oraz przyszłych kredytobiorców. Celem KNF jest popularyzacja kredytów ze stałym oprocentowaniem – zwłaszcza teraz, kiedy prawdopodobny jest wzrost stóp procentowych.

 

Stałe oprocentowanie to mniejsze ryzyko?

Okazuje się, że Polska wyróżnia się na kredytowej mapie zmiennym oprocentowaniem. W pozostałych krajach Europy zdecydowanie wygrywa stała stopa, co według ekspertów oznacza większe bezpieczeństwo dla kredytobiorców. Nowa rekomendacja S nałoży na banki obowiązek dokładnego informowania o ofercie finansowania ze stałym oraz okresowo stałym oprocentowaniem. Pytanie, czy banki rzeczywiście dostosują swoje propozycje do wymagań, czy raczej skoncentrują się na oferowaniu jako alternatywy kredytu ze stałą stopą przez pierwsze lata spłaty? W tej chwili takie oferty to większy koszt dla kredytobiorców.

 

Opcja uwolnienia się od długu

KNF chce wprowadzić także zasadę: „klucze za dług”. Ta możliwość pozwalałaby na przeniesienie prawa własności do nieruchomości na bank w kryzysowej sytuacji. Oczywiście kredytodawcy będą musieli spełnić określone wymogi bezpieczeństwa, by móc oferować takie rozwiązanie. Może okazać się, że będą podchodzić do tego rozwiązania z jeszcze większą ostrożnością niż nakazuje to Rekomendacja S.

 

 

Nowe zasady rzeczywiście mogą być rewolucją na rynku „hipotek”. KNF chce przymusić banki do oferowania bezpieczniejszych, ale mniej korzystnych dla nich, kredytów. Dopóki zmiany nie będą jasno określone, pewnie nie zobaczymy zmian. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że coraz więcej mówi się o działaniach, które mogą być zabezpieczeniem na czas kolejnego kryzysu.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Współwłasność łączna i ułamowa - czym się różnią?

Prawo własności do nieruchomości może przysługiwać nie jednej a kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być z kolei ...

Czytaj dalej »