Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 600 000 PLN

Jelenia Góra

388.90 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

Narodowy Program Mieszkaniowy coraz bliżej


Prawo

2017-08-18

Po zamknięciu MDM na Polaków, którzy rozglądają się za własnym mieszkaniem, czeka nowy pomysł rządu. W ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego zaczyna działać Krajowy Zasób Nieruchomości. Prezydent Andrzej Duda na początku sierpnia podpisał ustawę wprowadzającą zmiany m.in. w związku z eksmisją.

 

Mieszkanie+ to kolejny państwowy pomysł na wsparcie celów mieszkaniowych młodych Polaków. Chociaż Mieszkanie dla młodych zyskało na popularności , nic nie wskazuje na to, by rząd podtrzymał program ułatwiający zaciągnięci wieloletniego kredytu. W zamian oferuje kilka rozwiązań, które mają pomóc starającym się o wymarzone mieszkanie. Jednym z kroków podejmowanych przez PiS jest rozwój rynku najmu. To właśnie dlatego w życie wejdzie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Dzięki temu aktowi prawnemu młodzi Polacy zyskają szansę na korzystny wynajem z możliwością wykupienia nieruchomości na własność.

 

Dlaczego KZN budzi kontrowersje?

Nowa instytucja będzie odpowiadać za gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa, powierzchnię lokali przeznaczonych na wynajem oraz wysokość kosztów eksploatacyjnych. Do jej zadań będzie należało ustalenie kryteriów naboru najemców i kryteriów pierwszeństwa – do każdej inwestycji indywidualnie. Do obowiązków Krajowego Zasobu Nieruchomości będą należały również ochrona najemców i ustalenie zasad wypowiadania umów. W związku z tym pojawiają się obawy o to, że nowe zasady będą negatywne w skutkach. Beneficjenci nowego programu nie będą mieli prawa do lokali socjalnych. Każdy najemca Mieszkania+ będzie musiał przedłożyć w formie aktu notarialnego oświadczenie, że w razie eksmisji ma dokąd się wyprowadzić. Zmiana polega na tym, że do tej pory o przyznaniu zastępczego mieszkania decydował sąd – w wyniku eksmisji.

 

Oszczędności na własne „M”

Oprócz otworzenia nowych możliwości na rynku najmu, powstanie również program wspierania Polaków, którzy dążą do zakupu mieszkania. Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają ułatwiać odkładanie na własną nieruchomość. Rząd zamierza wspierać regularne wpłaty na cele mieszkaniowe, a pula oszczędności jest zwolniona z podatku Belki. Ważną informacją jest ta, że nie ma określonych kwot, którymi można zasilać IKM, więc każdy może odkładać tyle, ile chce. Tak jak w przypadku MDM rodziny wielodzietne będą mogły liczyć na wyższe premie od państwa. Uzbieraną kwotę można będzie przeznaczyć na zakup nieruchomości, wkład własny do kredytu hipotecznego lub na remont.

 

Nowa ustawa wchodzi w życie 11 września, a rząd przygotowuje się coraz mocniej do zastąpienia MDM nowymi rozwiązaniami. Wiadomo już, że na pomoc w ramach IKN został zaplanowany budżet: 200 mln na 2019 r., 400 mln na 2020, 600 mln na 2021, 800 mln na 2021 i 1 mld na 2023 rok.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Współwłasność łączna i ułamowa - czym się różnią?

Prawo własności do nieruchomości może przysługiwać nie jednej a kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być z kolei ...

Czytaj dalej »