Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Nowa ustawa sprzyja kupującym mieszkania na kredyt


Prawo

2017-03-27

Niedługo wejdą w życie nowe regulacje związane z finansowaniem nieruchomości. Chociaż ustawa o kredycie hipotecznym wydaje się kontrowersyjna, ma służyć kupującym mieszkania. Łatwiejsza wcześniejsza spłata zobowiązania lub możliwość restrukturyzacji – to tylko niektóre z punktów nowego prawa.

 

W 2017 r. w życie wejdzie ustawa o kredycie hipotecznym, wprowadzająca zmiany dla banków i ich klientów. Niektóre z nowych zasad wzbudziły dezaprobatę. Ustawa nakłada na banki i pośredników nowe obowiązki, a jej celem jest uporządkowanie aktualnych regulacji związanych z finansowaniem zakupu mieszkania.

 

Konkretne informacje o kredytach

Według nowego prawa banki oraz pośrednicy będą mieli obowiązek rzetelnego reklamowania swoich produktów. Ważne ma stać się informowanie o RRSO oraz o możliwości podniesienia stóp procentowych. Klient powinien poznać całkowity koszt kredytu, dokładną wysokość rat oraz wszystkie cechy długu – w oparciu o reprezentatywny przykład. Czyli rolą sprzedającego kredyt jest dokładne poinformowanie klienta o wszystkich szczegółach związanych z finansowaniem nieruchomości. Kredytobiorcy otrzymają formularz informacyjny zawierający dane dopasowane do profilu klienta. Taka oferta będzie miała swój czas ważności: klienci będą mogli skorzystać z przedstawionych warunków w ciągu 14 dni.

 

Ważne zmiany dla banków

Kontrowersje wzbudzają zmiany w sprzedaży dodatkowych produktów bankowych uzupełniających kredyt hipoteczny: banki stracą prawo do ich narzucania. Jednak cross selling będzie mógł nadal się rozwijać, ale to klient zdecyduje, co chce wybrać jako uzupełnienie oferty banku. Oprócz tego ustawa wprowadza zakaz udzielania kredytów walutowych, ale te zaciągane są już tylko w szczególnych przypadkach, np. gdy kredytobiorca nie zarabia w złotówkach.

 

Możliwość szybszej spłaty długu i restrukturyzacja

W związku z tym, że wielu kredytobiorców decyduje się na szybszą spłatę kredytu, nowa ustawa określa zasady tego kroku. Bank w ciągu 7 dni przygotuje wycenę wcześniejszej regulacji zobowiązania. Jeden z punktów ustawy budzi mieszane uczucia banków i pośredników: mówi on o tym, że wcześniejsza spłata kredytu (częściowa lub całkowita) wiąże się z obniżeniem kosztów kredytu o kwotę przypadająca na okres skrócenia kredytu. Oprócz tego każdy zadłużony będzie mógł wnioskować o restrukturyzację, gdy tylko jego sytuacja utrudni regularną spłatę długu. Czyli klient, który straci pracę będzie mógł starać się o czasowe zawieszenie spłat kredytu, wydłużenie okresu kredytowania i zmianę wysokości rat.

 

Nowa ustawa o kredycie hipotecznym nakłada na banki również obowiązek uzasadnienia odmowy udzielenia kredytu, by klient wiedział, co musi zmienić się w jego aktualnej sytuacji. Natomiast po udzieleniu finansowania i podpisaniu umowy kredytobiorca może zastanowić się nad tym, czy podjął dobrą decyzję i ma na to 14 dni. 23 marca Sejm uwzględnił poprawki wprowadzone przez Senat. Ustawa wejdzie w życie trzy miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

1 364 440 PLN

Długie

284.00 m2

7 600 000 PLN

WROCŁAW

520.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Rząd planuje likwidację użytkowania wieczystego

Zgodnie z planami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa prawo współwłasności gruntu już wkrótce zastąpi prawo do użytkowania wieczystego. Jednak nie stanie się ...

Czytaj dalej »