Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

Właściciele nieruchomości zapłacą nawet kilkadziesiąt razy więcej


Prawo

2015-09-01

Jeśli wejdą w życie nowe przepisy, zakładające wprowadzenie podatku katastralnego, właściciele nieruchomości będą musieli zdecydowanie głębiej sięgnąć do kieszeni. Zastąpienie podatku od nieruchomości podatkiem katastralnym w niektórych wypadkach może się wiązać z koniecznością zapłacenia nawet kilkudziesięciokrotnie większej daniny.

 

Podatek katastralny w odróżnieniu od dotychczas ściąganego podatku naliczany byłby nie od powierzchni nieruchomości, tak jak ma to miejsce do tej pory, ale od jej wartości. Niekorzystna dla właścicieli zmiana prawa podatkowego może wejść w życie jeszcze przed 2020 rokiem. Szczególnie mocno odczują ją osoby będące właścicielami lokali położonych w centrach miast – nawet niedużych. Podatek naliczany jest od wartości mieszkania.

 

 Im nieruchomość droższa tym wyższy podatek

Podobnie jak podczas wprowadzania innych niepopularnych zmian także teraz podnoszone są argumenty o konieczności dostosowania polskiego prawa do realiów zachodnioeuropejskich. W krajach UE podatek katastralny obowiązuje już od dawna – wynosi średnio od 2 do 3% wartości nieruchomości. W każdym kraju naliczany jest on jednak inaczej. W Wielkiej Brytanii wynosi „zaledwie” około 1% wartości nieruchomości. W Niemczech właściciele mieszkań muszą średnio zapłacić dwa razy więcej. Jeszcze inny sposób naliczania podatku przyjęli Francuzi – tu trzeba zapłacić podatek uzależniony od tego, za ile hipotetycznie nieruchomość mogłaby zostać wynajęta. Niewiadomą jest, jaki model i wysokość podatku chcą przyjąć polskie władze? Czy więc jest się czego obawiać?

 

 

Jak bardzo zmienią się opłaty?

Obecnie o stawce podatku decydują władze lokalne, nakładając na właścicieli obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości. Choć rząd oficjalnie zaprzecza chęci wprowadzenia tych zmian, podkreślając autonomię Państw UE w tworzeniu własnego systemu podatkowego, wielu właścicieli w te zapewnienia nie wierzy. Ich obawy najłatwiej zrozumieć na przykładzie. Obecnie posiadając mieszkanie 50 metrowe w dużym polskim mieście, warte 500 tys zł, trzeba liczyć się z koniecznością zapłącenia kilkudziesięciu złotych rocznie – po zmiane podatku aż 5 tys. złotych.

 

Kto najbardziej ucierpi na zmianie sposobu opodatkowania?

Konieczność zapłacenia kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu razy więcej za posiadaną nieruchomość szczególnie mocno dotknie osoby mniej zamożne, które mieszkają w centrum miasta. W polskich realiach są to mieszkania w kamienicach. Nawet jeśli nie mają dużego metrażu, to ich wartość jest bardzo duża. Dla osób starszych, mieszkających samotnie, zmiana systemu podatkowego będzie stanowiła problem. To właśnie one znajdować się będą w szczególnie trudnej sytuacji, jeśli podatek katastralny zacznie w Polsce obowiązywać.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

2 100 000 PLN

Wrocław

303.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Co z uwłaszczeniem? Prace nad wyczekiwaną ustawą w toku

Ustawa o przekształceniu współużytkowania wieczystego – jest jedną z najdłużej wyczekiwanych regulacji. Od 2016 r. rząd pracuje nad jej paragrafami i wprowadzeniem ...

Czytaj dalej »