Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

Pozwolenie na budowę nie będzie już konieczne


Prawo

2015-02-08

Zmiany w prawie budowlanym przyjęte w ostatnim czasie przez Sejm RP to krok w dobrym kierunku. Zniesione zostały pozwolenia na budowę lub przebudowę domów jednorodzinnych. Prostsze stanie się uzyskanie zgody na użytkowanie. Czy te ułatwienia nie powinny sięgnąć dalej?

 

W świetle przyjętych zmian, przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego, nie trzeba już starać się o pozwolenie na rozpoczęcie prac. Uzyskanie zgody na budowę bardzo często było nie tylko czasochłonne, ale również stanowiło przeszkodę w rozpoczęciu inwestycji. Po wejściu w życie nowelizacji konieczne będzie jedynie zgłoszenie chęci rozpoczęcia budowy oraz załączenie jej planu wraz z wymaganymi prawem dokumentami. Ustawa przyznaje staroście prawo sprzeciwu: może zgłosić go nie później niż do 30 dni od poinformowaniu stosownych organów samorządowych o chęci budowy.

 

 

Oddanie do użytku będzie łatwiejsze

Po wejściu w życie uchwalonych zmian przepisów prawda budowlanego zwykłe zawiadomienie o zakończeniu budowy stanie się wystarczające, aby oddać do użytku nowe kategorie budynków. Zmienione regulacje dotyczą między innymi garaży samochodowych, warsztatów rzemieślniczych czy stawów rybnych. Łatwiej będzie oddać do użytku również rozmaite obiekty magazynowe: hale, hangary itp. Stanowi to znaczne ułatwienie przy planowaniu rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej – jest to, bez wątpienia, krok w dobrym kierunku. Do tej pory po zakończeniu budowy konieczne było uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, co bardzo często wiązało się z wieloma dalszymi utrudnieniami.

 

Zmiany w zaświadczeniach wymaganych od inwestora

Zmniejszona została liczba zaświadczeń, o jakie przed rozpoczęciem budowy musi się postarać planująca ją osoba. W projekcie budowy nie ma już konieczności załączania

Zaświadczeń, o sposobie zapewnienia dostępu do wody, prądu czy gazu. Nie ma potrzeby wskazywania warunków, na jakich możliwe jest przyłączenie budynku do sieci wodociągowej, gazowej, kanalizacyjnej i innych. Jeśli inwestycja nie znajduje się w pobliżu drogi krajowej lub wojewódzkiej, to zbędne staje się zaświadczenie zarządcy drogi o możliwości dostępu do niej.

 

 

Korzystne zmiany czy wątpliwości?

Wprowadzone nowelizacją prawa budowlanego zmiany w przepisach miały stanowić w zamyśle znaczne ułatwienie dla wszystkich, którzy planują rozpoczęcie budowy – nie tylko domu jednorodzinnego, ale również obiektów innej klasy. Krytycy zauważają jednak, że w ostatecznym rozrachunku dla tych osób niewiele się zmieni. Inwestor wciąż ma obowiązek zgromadzenia zbyt dużej, ich zdaniem liczby dokumentów. Natomiast brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę stanowi, co prawda, ułatwienie, ale przede wszystkim dla samych organów samorządu terytorialnego, które nie będą musiały każdorazowo wystosowywać odpowiedniego pisma i troszczyć się o dopełnienie formalności. W wypadku braku zgody na budowę starosta wciąż ma prawo wyrażenia sprzeciwu. I choć zarzuty te wydają się być słuszne to nowelizacja jest bez wątpienia krokiem w dobrym kierunku. Docenić należy przede wszystkim ułatwienia w oddaniu budynków do użytku, co stanowić może impuls do rozwoju przedsiębiorczości. 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Co z uwłaszczeniem? Prace nad wyczekiwaną ustawą w toku

Ustawa o przekształceniu współużytkowania wieczystego – jest jedną z najdłużej wyczekiwanych regulacji. Od 2016 r. rząd pracuje nad jej paragrafami i wprowadzeniem ...

Czytaj dalej »