Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

150 000 PLN

Jaromierz

912.00 m2

Ulga odsetkowa w PIT 2014 – kto skorzysta?


Prawo

2015-01-07

Zaczął się już czas rozliczeń podatkowych i przygotowań do składania deklaracji za rok 2014. Ulga odsetkowa jest możliwością odliczenia inwestycji w nieruchomość. Nie przysługuje jednak wszystkim, którzy kupili mieszkanie w ostatnim czasie.

 

Zmiany w rozliczeniach rocznych powodują redukcję kolejnych ulg. Pozostałością odliczeń dla tych, którzy zainwestowali w nieruchomość jest ulga odsetkowa, liczona od dochodu podatnika. By móc z niej skorzystać, należy spełnić konkretne wymagania. Ważne jest, by kredyt zaciągnięty na spłatę inwestycji budowlanej mieścił się w latach 2002 – 2006. Wszyscy, którzy otrzymali dofinansowanie od banku w tych latach i spłacają je obecnie, mogą korzystać z omawianej ulgi. By dokonać odliczenia, nie jest niezbędny meldunek w nabytym mieszkaniu.

 

Liczy się cel inwestycji

O prawie do odliczenia decyduje również cel, na który zaciągnięty został kredyt. Na ulgę mogą więc liczyć wszyscy spłacający inwestycję w nowo wybudowany budynek lub mieszkanie od gminy lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą, kredytujący budowę domu, jego rozbudowę lub nadbudowę. Ulga przysługuje również osobom, które wniosły wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej w celu kupna nowo wybudowanego budynku lub lokalu.

 

Ile można odliczyć?

Wysokość ulgi dotyczy odsetek kredytu na realizację własnych celów mieszkaniowych i tych, które rzeczywiście zostały spłacone w danym roku. Większe inwestycje ograniczone są limitem, który wskazuje wysokość możliwego odliczenia. Jest on określany na rok ukończenia inwestycji, a w roku 2014 ograniczenie wynosi 325 990 zł. Jeśli inwestycja wiązała się z wyższą kwotą, wówczas ulga liczona jest proporcjonalnie od wysokości limitu.

 

Odliczenie od dochodu z tytułu inwestycji budowlanej przysługuje przy rozliczeniu na zasadach ogólnych na deklaracjach PIT-37 i PIT-36, przy ryczałcie na PIT-28. Służy do tego druk PIT/D, a w pierwszym roku korzystania z ulgi należy również wypełnić deklarację PIT-2K. Istotne jest również to, że po raz pierwszy można skorzystać z ulgi odsetkowej w roku zakończenia kredytowanej inwestycji.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

1 900 PLN

Wrocław

50.00 m2

875 000 PLN

Mosina

190.00 m2

1 120 000 PLN

Brenna

187.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ustawa o PIT do zmiany. Więcej zapłacą m.in. projektanci budowlani i tłumacze

Od 2018 r. preferencyjne (50 proc.) koszty uzyskania przychodów będą przysługiwać wyłącznie działalności twórczej związanej ze ściśle określonymi zawodami ...

Czytaj dalej »