Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

817 500 PLN

Warszawa

54.50 m2

Podział nieruchomości quo ad usum


Prawo

2014-11-10

 Współwłasność nieruchomości powinna być zawsze stanem przejściowym. Z reguły wszystkie strony dążą do jego uregulowania. Niekiedy jednak współwłaściciele decydują się na podział nieruchomości do korzystania tzw. quo ad usum.

 

 

Nie chcąc trwale znosić współwłasności nieruchomości, strony decydują się na skorzystanie z możliwości podziału nieruchomości quo ad usum. Zasady precyzuje art. 206 Kodeksu Cywilnego – każdy ze współwłaścicieli może posiadać wspólną rzecz, z której korzysta w zakresie umożliwiającym swobodne korzystanie z niej przez innych współwłaścicieli. Każdy współwłaściciel ma prawo wystąpić z wnioskiem o uregulowanie kwestii korzystania z nieruchomości wspólnej oraz wydzielenie części nieruchomości do wyłącznego użytku.

 

Jak podzielić nieruchomość do korzystania?

Podział nieruchomości następuje na mocy umowy. Na jej podstawie współwłaściciel otrzymuje fizycznie wydzieloną część nieruchomości do wyłącznego użytku. Nie ma szczegółowych wymogów dotyczących formy takiej umowy – nie jest konieczne jej sporządzenie przed notariuszem. Co istotne zawarta umowa jest wiążąca również dla spadkobierców prawnych sygnatariuszy. Jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia, co do sposoby podziału wspólnej nieruchomości, podział może zostać dokonany na drodze sądowej.

 

Podział quo ad usum to stan tymczasowy

Podział nieruchomości do użytku jest podziałem tymczasowym. Nie wywiera on skutków na prawa rzeczowe współwłaścicieli. Pomiędzy współwłaścicielami powstaje jedynie zależność zobowiązaniowa. Dokonanie podziału nieruchomości quo ad usum nie jest również wiążące dla sądu w postępowaniu dotyczącym zniesienia współwłasności.

 

Wzrasta liczba zawieranych umów podziału nieruchomości do korzystania

W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost liczby umów o podziale nieruchomości quo ad usum. Dzieje się tak zwłaszcza w zakresie mieszkaniowych inwestycji deweloperskich. Umowy dotyczą rozmaitych kwestii. Zawierane mogą być np. by zagwarantować właścicielom mieszkań na parterze prawo do wyłącznego korzystania z ogródków przylegających do nieruchomości. Dalszy rozwój budownictwa mieszkaniowego spowoduje, że ta tendencja będzie się utrzymywać. 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ustawa o PIT do zmiany. Więcej zapłacą m.in. projektanci budowlani i tłumacze

Od 2018 r. preferencyjne (50 proc.) koszty uzyskania przychodów będą przysługiwać wyłącznie działalności twórczej związanej ze ściśle określonymi zawodami ...

Czytaj dalej »