Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

Kupno mieszkanie dla dzieci – bez podatku?


Prawo

2014-10-12

Zakup pierwszego mieszkania często odbywa się przy wsparciu finansowym rodziców. Inwestycja w mieszkanie dla dzieci może okazać się korzystną decyzją. Warto więc zaplanować każdy krok odpowiednio wcześnie, by uniknąć podatku. Jak nie dać się zaskoczyć fiskusowi?

 

 

Studia czy praca w nowym mieście niekoniecznie wiążą się z koniecznością wynajmowania. Bardzo często przeprowadzka na stałe automatycznie wiąże się z planami zakupu własnego  mieszkania. W związku z brakiem zdolności kredytowej studentów i młodych ludzi, którzy dopiero budują swoją ścieżkę kariery, na wsparcie finansowe często decydują się rodzice.  Warto jednak zauważyć, że takie działanie wiąże się z konsekwencjami podatkowymi, dlatego ważne jest, by odpowiednio zaplanować każdy krok. Taka pomoc może zostać potraktowana jako nieujawnione źródło dochodu, co wiąże się konsekwencjami – karą jest nawet 75% podatku.

 

Darowizna jest rozwiązaniem

By uniknąć dodatkowych kosztów, należy zdecydować się na darowiznę. W przypadku osób najbliższych to rozwiązanie, które pozwala na uniknięcie podatków i skorzystanie z nielimitowanej ulgi. Prawo podatkowe kwalifikuje takie działanie do zerowej grupy podatkowej. Można zdecydować się na darowiznę mieszkania  lub środków na zakup. Jest jeszcze możliwość przekazania odpowiedniej kwoty prosto na rachunek dewelopera, jeśli mieszkanie kupowane jest na rynku pierwotnym. Te trzy rozwiązania są korzystne, ważne jednak, by dopełnić formalności, dlatego darowizna w formie aktu notarialnego jest jedynym pewnym zabezpieczeniem.

 

W przypadku przekazywania dzieciom konkretnej kwoty na zakup nieruchomości, posiłkowanie się przelewem bankowym sprawi, że transakcja zostanie pewnie udokumentowana. Urząd skarbowy w przypadku kontroli ma w ten sposób możliwość sprawdzenia, kto jest nadawcą i odbiorcą przelewu.

 

Pół roku na zgłoszenie

Kolejnym ważnym krokiem jest zgłoszenie otrzymanej darowizny. Niezbędny jest do tego druk SD-Z2, który pozwala zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych. Należy go dostarczyć do urzędu skarbowego w ciągu pół roku od momentu otrzymania pieniędzy.

 

Rodzice coraz częściej decydują się na inwestycje w mieszkania dla studiujących dzieci. Może okazać się, że to rozwiązanie bardziej opłacalne niż comiesięczna opłata za wynajmowane mieszkanie. Uniknięcie dodatkowych opłat, które narzuca fiskus jest możliwe, dzięki uldze podatkowej dla najbliższych członków rodziny Warto więc pamiętać o darowiźnie i dopilnować formalności.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

1 900 000 PLN

CZARNA GÓRNA

1300.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Mieszkanie pod wynajem - czy to opłacalne?

Rynek nieruchomości aż roi się od ogłoszeń. Można wybierać, przebierać grymasić. Jeśli więc mamy gotówkę, może warto - zamiast trzymać ją na przeważnie nisko ...

Czytaj dalej »