Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

370 000 PLN

Reszel

3100.00 m2

Odliczanie podatku VAT przy kupnie lokalu typu studio – komu przysługuje?


Prawo

2014-08-25

Lokale typu studio cieszą się nieprzerwanie od lat dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców, zarówno osób prywatnych, jak również przedsiębiorców. Mogą pełnić funkcję mieszkalną i użytkową; doskonale się sprawdzają jako gabinety lekarskie, salony kosmetyczne, kancelarie czy biura.

 

Studio ma zwykle niewielki metraż, na którym znajdują się pokój gościnny, sypialnia i aneks kuchenny. Połączenie tych pomieszczeń nie musi się wiązać z niedogodnościami, wystarczy bowiem odpowiednia aranżacja wnętrza, aby stało się wygodne i funkcjonalne.

 

Największym zainteresowaniem ten typ lokalu cieszy się wśród ludzi młodych, którzy chcą rozpocząć samodzielne życie. Do momentu zakupu własnego zwykle mieszkali z rodzicami lub wynajmowali mieszkanie. Z chwilą podjęcia pracy, gdy poprawia się sytuacja finansowa i zdolność kredytowa, zaczynają myśleć o własnym, choć małym lokum. Jest to decyzja na dłuższą metę słuszna, ponieważ zdecydowanie lepiej inwestować we własne mieszkanie. Nawet jeśli kupowane jest na kredyt, to zwykle rata jest porównywalna, a nawet niższa niż koszt wynajęcia. Aby uniknąć kosztownych remontów i adaptacji, dobrze zainteresować się mieszkaniami nowymi. Więcej na temat oferty lokali typu studio można przeczytać na stronie pajo.pl.

 

Mieszkanie dla młodych

 

Osoby, które podjęły decyzję o kupnie własnego mieszkania, mogą liczyć na wsparcie państwa. Gwarantuje im to Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. 2013, poz. 1304). Aby uzyskać zwrot podatku VAT na cele mieszkaniowe, muszą być spełnione określone warunki. Wnioskodawca nie może przekroczyć 35 roku życia, powierzchnia mieszkania nie może być większa niż 75 mkw., lub 85 mkw., jeśli wnioskodawca wychowuje co najmniej troje dzieci. Ponadto dla osoby starającej się o zwrot musi być to pierwsza nieruchomość, której jest właścicielem lub współwłaścicielem. Podstawą zwrotu VAT są imienne faktury ( źródło: Dz. U. 2013, poz. 1304).

 

Odliczenia podatku VAT dla przedsiębiorcy

 

Zakup lokalu typu studio jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli przedsiębiorca nabywa go z zamiarem prowadzenia w nim działalności gospodarczej. Studio ma wiele możliwości i odpowiednio zaadaptowane może być wykorzystane na biuro rachunkowe, kancelarię, zakład fryzjerski, gabinet SPA, czy wiele innych, niewymagających dużych powierzchni. Jest to również dobra inwestycja dla przedsiębiorcy będącego płatnikiem podatku od towarów i usług. Adaptacja pomieszczenia na lokal użytkowy, służący prowadzeniu działalności gospodarczej pozwala bowiem na odliczenia podatku VAT (źródło: http://www.podatki.egospodarka.pl/107698,Odliczenie-VAT-od-zakupu-lokalu-mieszkalnego,1,70,1.html). Lokal typu studio jest więc doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla ludzi młodych jako pierwsze mieszkanie, ale również jako siedziba niewielkiej firmy.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

1 850 000 PLN

powiat Olsztyn

567.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Co z uwłaszczeniem? Prace nad wyczekiwaną ustawą w toku

Ustawa o przekształceniu współużytkowania wieczystego – jest jedną z najdłużej wyczekiwanych regulacji. Od 2016 r. rząd pracuje nad jej paragrafami i wprowadzeniem ...

Czytaj dalej »