Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

Kto jest właścicielem nieruchomości po zawarciu związku małżeńskiego? – cz. 1


Prawo

2013-12-17

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jednakże, oprócz radości małżonków i ich rodzin, wiąże się z nim także mnóstwo formalności. Jedną z takich rzeczy jest kwestia własności nieruchomości po zawarciu związku małżeńskiego.

 

Co to jest wspólność małżeńska?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje tzw. ustrój wspólności majątkowej. Wspólność ta jest szczególnym rodzajem współwłasności łącznej, która w praktyce polega na tym, że wszystkie przedmioty zakupione przez małżonków w czasie trwania małżeństwa (bez znaczenia, czy został nabyte wspólnie czy przez jednego z nich) wchodzą w skład tej wspólności i są ich wspólnym dobrem. Co ważne, wspólność małżeńska powstaje z mocy prawa, a więc automatycznie.

 

Majątek osobisty

Tym samym, zgodnie z przepisami prawa, jeśli istnieje wspólność majątkowa małżeńska, istnieją też 3 masy majątkowe:

 

• majątek wspólny,

• majątek osobisty męża,

• majątek osobisty żony.

 

Majątek osobisty – w myśl art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – stanowią przedmioty nabyte przez jednego z nich w okresie rozdzielności majątkowej między małżonkami, a także przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej.

 

Intercyza

Ustawowa wspólność małżeńska, która powstaje automatycznie z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, może zostać zmodyfikowana, jeśli małżonkowie zdecydują się na zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej (lub przedmałżeńskiej) w wyniku czego dojdzie do rozdzielności majątkowej.

 

Intercyzę, bo tak potocznie nazywa się umowę majątkową małżeńską, sporządza notariusz, a podpisana zostaje w obecności obojga zainteresowanych. Małżonkowie mogą tym samym rozszerzyć lub ograniczyć wspólność ustawową małżeńską bądź ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

 

 Ograniczenie wspólności ustawowej – najprościej rzecz ujmując – polega na określeniu, które dobra należą tylko i wyłącznie do jednej ze stron, a które są wspólne. Przy zniesieniu wspólności majątkowej (tzw. rozdzielność majątkowa) zawarte małżeństwo nie ma żadnego wpływu na sytuację majątkową małżonków. Każde z nich zachowuje swój majątek – zarówno ten nabyty przed małżeństwem jak i w trakcie jego trwania – i samodzielnie nim zarządza.

 

Jak to się ma do prawa własności nieruchomości?

Jedną z rzeczy, która może wejść do wspólności małżeńskiej jest nieruchomość. Katalog przedmiotów majątkowych, należących do majątku wspólnego (art. 33 ustawy) nie jest bowiem zamknięty i należy do niego także zaliczyć prawo własności nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego. A to rodzi szereg pytań:

 

1. Czyja jest nieruchomość nabyta razem przez małżonków po zawarciu związku małżeńskiego?

 

2. Czyja jest nieruchomość nabyta razem przez małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego?

 

3. Czyja jest nieruchomość nabyta przez jednego z małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego?

 

4. Czyja jest nieruchomość nabyta przez jednego z małżonków po zawarciu związku małżeńskiego, ale za środki pochodzące z majątku odrębnego? 

 

Odpowiedzi na te pytania znajdują się w drugiej części artykułu.

 

Jakub Jastrzębski

 


Źródło:

• Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.)

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

1 000 000 PLN

Krobia

380.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Kto jest właścicielem nieruchomości po zawarciu związku małżeńskiego? – cz. 2

Czyja jest nieruchomość nabyta razem przez małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego? W przypadku nabycia nieruchomości wspólnie, przed zawarciem małżeństwa, ...

Czytaj dalej »