Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

Jaki deweloper otworzy rachunek powierniczy?


Prawo

2013-03-21

Zapewne taki, który może się pochwalić płynnością finansową i posiada odpowiednio duży kapitał początkowy. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nakłada na deweloperów kosztowy obowiązek otwierania rachunków powierniczych, które mają chronić nabywców mieszkań przed finansowaniem inwestycji z ich pieniędzy.

 

Ustawodawca zdecydował, że w obliczu problemów finansowych deweloperów, zwłaszcza małych i niedoświadczonych, należy chronić nabywcę. Dlatego od kwietnia ub. roku, zgodnie z zapisami ustawy, bank dysponuje środkami wpłacanymi przez klientów i wypłaca je deweloperowi w momencie zakończenia inwestycji (zamknięty rachunek powierniczy), lub systematycznego przenoszenia praw własności na klienta (otwarty rachunek powierniczy).

 

Dzięki temu przepisowi, nawet jeżeli deweloper utraci płynność finansową i splajtuje, to pieniądze wpłacane przez klienta nie wejdą w skład masy upadłościowej i nabywca będzie mógł je – chociaż częściowo – odzyskać. Będzie to wprawdzie proces długotrwały, ale chroniący klientów w stopniu znacznie lepszym, niż miało to miejsce przed wejściem ustawy w życie.

 

I choć ustawa deweloperska chroni klientów, jest jeszcze druga strona medalu, czyli deweloperzy. Wielu z nich skarży się na jej restrykcyjne zapisy, które skutecznie utrudniają rozpoczynanie nowych inwestycji, ponieważ są dodatkowym i bardzo kosztownym obowiązkiem nałożonym na inwestorów przez ustawodawcę.

 

Prawdą jest, że niewielu deweloperów rozpoczyna nowe inwestycje, ale nie jest to spowodowane oddziaływaniem przepisów ustawy, lecz nadpodażą mieszkań, które trzeba sprzedać. Są mimo wszystko jednak inwestorzy decydujący się na rozpoczynanie nowych inwestycji (Archicom, J.W. Construction), a banki – pomimo czarnych prognoz – nie nakładają na nich dużych kosztów. Pierwotnie mówiło się, że otwarcie rachuku może być kwotą sięgającą nawet 7-10 proc. wartości inwestycji. Jak się okazuje w przypadku małych inwestycji (30-50 mieszkań), koszt rachunku to około 15 tys. zł.

 

Trochę więcej musi zainwestować deweloper, jeżeli decyduje się np. na budowę osiedla, w którego skład wchodzi kilka budynków. Będzie się wówczas musiał liczyć z wydatkiem sięgającym nawet 100 tys. zł. Biorąc jednak pod uwagę wielkość niektórych przedsięwzięć, taka kwota nie jest czymś, co mogłoby wstrzymywać rozpoczynanie nowych inwestycji.

 

Mateusz Kozłowicz

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Co z uwłaszczeniem? Prace nad wyczekiwaną ustawą w toku

Ustawa o przekształceniu współużytkowania wieczystego – jest jedną z najdłużej wyczekiwanych regulacji. Od 2016 r. rząd pracuje nad jej paragrafami i wprowadzeniem ...

Czytaj dalej »