Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

Wynajem lokalu na cele działalności gospodarczej


Prawo

2013-01-28

Jeśli posiadamy mieszkanie w dogodnej lokalizacji, np. w centrum miasta i chcemy je wynająć, warto szukać najemcy także wśród firm. Często bowiem w takich lokalach urządzane są eleganckie biura. Z czym musimy się liczyć, udostępniając mieszkanie firmie?

 

Osoby, będące właścicielami mieszkań (lub domów) są zobowiązane do odprowadzania podatku od nieruchomości, określonego na gruncie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podstawę opodatkowania stanowi powierzchnia użytkowa mieszkania. Wysokość podatku od budynków lub ich części mieszkalnych wynosi obecnie 0,73 zł/mkw.

 

Wynajem mieszkania firmie będzie się wiązał ze zmianą przeznaczenia nieruchomości z mieszkalnego na usługowe (nieruchomości przeznaczona na cele mieszkalne jest wykorzystywana na cele prowadzenia w niej pozarolniczej działalności gospodarczej). W konsekwencji czego właściciel będzie zobowiązany do zapłaty wyższej stawki podatku, przewidzianej dla budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Stawka ta wynosi obecnie 22,82 zł/mkw. powierzchni użytkowej. W terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, właściciel musi zawiadomić o tym właściwy organ podatkowy, czyli gminę.

 

Chcąc więc zarobić na wynajmie mieszkania firmie, trzeba pamiętać, że będzie się to wiązało z zapłatą wyższego podatku do nieruchomości. Warto więc wszystko dokładnie przekalkulować.

 

Jakub Jastrzębski

 

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010 nr 95 poz. 613) 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ustawa o PIT do zmiany. Więcej zapłacą m.in. projektanci budowlani i tłumacze

Od 2018 r. preferencyjne (50 proc.) koszty uzyskania przychodów będą przysługiwać wyłącznie działalności twórczej związanej ze ściśle określonymi zawodami ...

Czytaj dalej »