Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Wynajem lokalu na cele działalności gospodarczej


Prawo

2013-01-28

Jeśli posiadamy mieszkanie w dogodnej lokalizacji, np. w centrum miasta i chcemy je wynająć, warto szukać najemcy także wśród firm. Często bowiem w takich lokalach urządzane są eleganckie biura. Z czym musimy się liczyć, udostępniając mieszkanie firmie?

 

Osoby, będące właścicielami mieszkań (lub domów) są zobowiązane do odprowadzania podatku od nieruchomości, określonego na gruncie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podstawę opodatkowania stanowi powierzchnia użytkowa mieszkania. Wysokość podatku od budynków lub ich części mieszkalnych wynosi obecnie 0,73 zł/mkw.

 

Wynajem mieszkania firmie będzie się wiązał ze zmianą przeznaczenia nieruchomości z mieszkalnego na usługowe (nieruchomości przeznaczona na cele mieszkalne jest wykorzystywana na cele prowadzenia w niej pozarolniczej działalności gospodarczej). W konsekwencji czego właściciel będzie zobowiązany do zapłaty wyższej stawki podatku, przewidzianej dla budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Stawka ta wynosi obecnie 22,82 zł/mkw. powierzchni użytkowej. W terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, właściciel musi zawiadomić o tym właściwy organ podatkowy, czyli gminę.

 

Chcąc więc zarobić na wynajmie mieszkania firmie, trzeba pamiętać, że będzie się to wiązało z zapłatą wyższego podatku do nieruchomości. Warto więc wszystko dokładnie przekalkulować.

 

Jakub Jastrzębski

 

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010 nr 95 poz. 613) 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Co z uwłaszczeniem? Prace nad wyczekiwaną ustawą w toku

Ustawa o przekształceniu współużytkowania wieczystego – jest jedną z najdłużej wyczekiwanych regulacji. Od 2016 r. rząd pracuje nad jej paragrafami i wprowadzeniem ...

Czytaj dalej »