Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

Meldunek? Niekoniecznie!


Prawo

2013-01-15

Choć obowiązek meldunkowy zniknie dopiero od 1 stycznia 2016 r., część przepisów regulujących kwestię meldunku zaczęła obowiązywać już od początku tego roku. M.in. złagodzono procedury związane z wyjazdem za granicę.

 

Zameldowanie jest to obowiązek, jaki nakłada na obywatela ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zgodnie z art. 4 osoby przebywające na terytorium Polski mają obowiązek: zameldowania się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub czasowego, zameldowania o urodzeniu dziecka, zameldowania o zmianie stanu cywilnego, zameldowania o zgonie osoby.

 

Zameldowanie osoby w lokalu jest czynnością rejestracyjną, potwierdzającą wyłącznie fakt pobytu osoby w tym lokalu i następuje pod oznaczonym adresem.  Administracja publiczna potrzebuje informacji o pobycie osób, gdyż na podstawie tych danych tworzy np. okręgi wyborcze i szkolne czy umożliwia wypłatę różnego rodzaju świadczeń.

 

Dotychczas było jednak tak, że obowiązek meldunkowy był raczej powszechnie ignorowany. Dotyczyło to zwłaszcza meldunku czasowego. Zgodnie bowiem z przepisami, gdy przebywa się w danej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy dni należy się zameldować przed upływem czwartej doby od chwili przybycia. W zakładach hotelarskich i innych instytucjach należy zameldować się w ciągu 24 godzin. Ze świecą jednak szukać osób, które, po przyjeździe i pobycie w danej miejscowości 3 dni, fatygowały się do urzędu gminy i meldowały na pobyt czasowy. Całkowicie archaiczny był też zapis, mówiący o zobowiązaniu właścicieli mieszkań, dozorców domów i zakładów pracy do donoszenia urzędom gminy o osobach, które nie dopełniły meldunku.

 

Nowa ustawa o ewidencji ludności, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r., przewiduje zniesienie obowiązku meldunkowego z dniem 1 stycznia 2016 r. Do tego czasu administracja publiczna będzie miała czas na przeprowadzenie zmian i dostosowanie systemów informatycznych.

 

Jednak już od tego roku nastąpiły znaczące zmiany. Zniesiono obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy. Zniesieniu uległy też sankcje karne za niedopełnienie tego obowiązku. Zrezygnowano także z obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Co niesłychanie ważne, od stycznia 2013 roku nie trzeba już najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, żeby móc zameldować się w drugim (czyli fatygować się do dwóch urzędów). Teraz można to zrobić za jednym razem w tym drugim urzędzie. Dodatkowo, można to zrobić przez pełnomocnika. Zgodnie z projektem od nowego roku wydłużony został też termin na zgłoszenie meldunku - z 4 do 30 dni. Nie trzeba też przedkładać informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym, a także pokazywać książeczki wojskowej. Złagodzone zostały też procedury, dotyczące zgłoszenia wyjazdu – tylko osoby wyjeżdżające na dłużej niż 6 miesięcy (a nie jak wcześniej 3) zobowiązane są to zgłosić.

 

Zmiany, jakie już nastąpiły i mają nastąpić wydają się więc dużym ułatwieniem dla obywateli. Szkoda tylko, że nastąpią one 2 lata później niż pierwotnie zakładano.

 

Jakub Jastrzębski

 

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 1974 r. nr 14, poz. 85), Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2010 r. nr 217, poz. 1427 z późn. zm)

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowa Rekomendacja S wymusi stałe oprocentowanie?

Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad kolejnym dokumentem, który ma podnieść jakość portfeli bankowych. Rekomendacja S kojarzy się aktualnie z obowiązkowym wkładem własnym. ...

Czytaj dalej »