Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

Co to jest Certyfikat Dewelopera?


Prawo

2012-10-12

Nieustannie powtarza się, aby dokładnie czytać umowy, prosić o wszystkie możliwe załączniki, a ostatecznie sprawdzić wiarygodność finansową firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rzadko wspomina się jednak o posiadaniu przez dewelopera Certyfikatu Dewelopera, wyróżnienia bardzo prestiżowego i istotnego z punktu widzenia potencjalnego nabywcy.    

 

Certyfikat Dewelopera to rodzaj rekomendacji przyznawanej od 1999 roku przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) „w trosce o rozwój rzetelnego, fachowego i wiarygodnego polskiego rynku budowlanego” – czytamy na stronie Związku. Potrzeba przyznawania tego typu wyróżnienia spowodowana była przemianami w Polsce i powolnym, ale zrównoważonym rozwojem branży budowlanej w połowie lat 90.

 

Ubieganie się o Certyfikat jest dobrowolne, ale by go uzyskać, deweloper musi spełnić szereg warunków. Powinien działać na rynku od trzech lat i posiadać w swoim portfolio co najmniej trzy budynki wielorodzinne lub dwadzieścia domów jednorodzinnych, a także być w dobrej sytuacji finansowej. O przyznaniu Certyfikatu decyduje fachowe Kolegium składające się ze specjalistów z branży finansowej, budowlanej oraz bankowej.

 

Błędem byłoby jednak sądzić, że posiadanie takiego wyróżnienia zwalnia firmę z obowiązku rzetelnego i sumiennego wykonywania swoich obowiązków. Wręcz przeciwnie – deweloper, któremu przyznano Certyfikat jest stale monitorowany, sprawdzane są jego działania, kondycja finansowa oraz jakość oferowanych mieszkań.

 

Dokument przyznawany jest na dwa lata i po upływie tego okresu każdy deweloper musi ubiegać się o niego jeszcze raz. Certyfikat może być odnawiany, zawieszany lub nawet cofnięty, gdy na przykład firma z jakichś powodów utraciła płynność finansową i przestała być wiarygodna. Informacja taka pojawia się wówczas w mediach.

 

Uzyskanie Certyfikatu nie jest proste, o czym może świadczyć fakt, że do końca sierpnia tego roku posiadało go zaledwie 30 deweloperów na terenie całego kraju. Najwięcej w Warszawy (11) i z Wrocławia (4). Po dwa mają deweloperzy z Gdyni i Szczecina, a po jednym firmy m.in. z Gdańska, Łodzi, Kalisza, Legnicy czy Olsztyna. W ciągu ostatnich trzynastu lat Kapituła zawiesiła ważność Certyfikatu dwukrotnie, a w trzech przypadkach odebrała firmom prawo do posługiwania się nim.

 

Mateusz Kozłowicz

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Współwłasność łączna i ułamowa - czym się różnią?

Prawo własności do nieruchomości może przysługiwać nie jednej a kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być z kolei ...

Czytaj dalej »