Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Co to jest Certyfikat Dewelopera?


Prawo

2012-10-12

Nieustannie powtarza się, aby dokładnie czytać umowy, prosić o wszystkie możliwe załączniki, a ostatecznie sprawdzić wiarygodność finansową firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rzadko wspomina się jednak o posiadaniu przez dewelopera Certyfikatu Dewelopera, wyróżnienia bardzo prestiżowego i istotnego z punktu widzenia potencjalnego nabywcy.    

 

Certyfikat Dewelopera to rodzaj rekomendacji przyznawanej od 1999 roku przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) „w trosce o rozwój rzetelnego, fachowego i wiarygodnego polskiego rynku budowlanego” – czytamy na stronie Związku. Potrzeba przyznawania tego typu wyróżnienia spowodowana była przemianami w Polsce i powolnym, ale zrównoważonym rozwojem branży budowlanej w połowie lat 90.

 

Ubieganie się o Certyfikat jest dobrowolne, ale by go uzyskać, deweloper musi spełnić szereg warunków. Powinien działać na rynku od trzech lat i posiadać w swoim portfolio co najmniej trzy budynki wielorodzinne lub dwadzieścia domów jednorodzinnych, a także być w dobrej sytuacji finansowej. O przyznaniu Certyfikatu decyduje fachowe Kolegium składające się ze specjalistów z branży finansowej, budowlanej oraz bankowej.

 

Błędem byłoby jednak sądzić, że posiadanie takiego wyróżnienia zwalnia firmę z obowiązku rzetelnego i sumiennego wykonywania swoich obowiązków. Wręcz przeciwnie – deweloper, któremu przyznano Certyfikat jest stale monitorowany, sprawdzane są jego działania, kondycja finansowa oraz jakość oferowanych mieszkań.

 

Dokument przyznawany jest na dwa lata i po upływie tego okresu każdy deweloper musi ubiegać się o niego jeszcze raz. Certyfikat może być odnawiany, zawieszany lub nawet cofnięty, gdy na przykład firma z jakichś powodów utraciła płynność finansową i przestała być wiarygodna. Informacja taka pojawia się wówczas w mediach.

 

Uzyskanie Certyfikatu nie jest proste, o czym może świadczyć fakt, że do końca sierpnia tego roku posiadało go zaledwie 30 deweloperów na terenie całego kraju. Najwięcej w Warszawy (11) i z Wrocławia (4). Po dwa mają deweloperzy z Gdyni i Szczecina, a po jednym firmy m.in. z Gdańska, Łodzi, Kalisza, Legnicy czy Olsztyna. W ciągu ostatnich trzynastu lat Kapituła zawiesiła ważność Certyfikatu dwukrotnie, a w trzech przypadkach odebrała firmom prawo do posługiwania się nim.

 

Mateusz Kozłowicz

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Współwłasność łączna i ułamowa - czym się różnią?

Prawo własności do nieruchomości może przysługiwać nie jednej a kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być z kolei ...

Czytaj dalej »