Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

Pośrednik w obrocie nieruchomościami – zawód zderegulowany?


Prawo

2012-10-04

Wszystko wskazuje na to, że przepis o deregulacji zawodów wejdzie w życie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na czym polega deregulacja zawodów i dlaczego rząd się na nią decyduje?

 

Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów wzbudza sporo kontrowersji. W sumie, spośród 380 zawodów, zderegulowanych ma zostać 49 - niektóre częściowo, inne zaś całkowicie. Na liście, oprócz takich profesji, jak m.in. taksówkarz, trener sportowy, pilot wycieczek czy bibliotekarz, znalazł się również pośrednik w handlu nieruchomościami.

 

Na czym polega deregulacja zowodów?

Najogólniej mówiąc, deregulacja polega na umożliwieniu wykonywania pewnych zawodów osobom, które nia mają specjalnych uprawnień, licencji i nie przechodziły kursów, aby móc dany zawód wykonywać. W praktyce oznacza to, że po deregulacji każdy, kto będzie chciał zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, może rozpocząć taką działalność i nie musi się ubiegać o żadne uprawnienia.

 

Dlaczego rząd zdecydował się na deregulację?

Jej celem jest ułatwienie dostępu do wielu zawodów, a przez to stworzenie nawet 150 tys. nowych miejsc pracy. Deregulację rząd tłumaczy również tym, że wciąż jesteśmy jedynym krajem w Europie, który wciąż zbyt restrykcyjnie podchodzi do kwestii wykonywania wielu zawodów.

 

Problem polega na tym, że w wielu krajach Unii Europejskiej, aby wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami, nie trzeba posiadać odpowiednich uprawnień, w innych natomiast kandydat na pośrednika musi spełnić wiele kryteriów. Czasami są one bardzo restrykcyjne, innym razem trochę mniej. Jak pod tym względem na tle innych krajów wypada Polska?

 

Pośrednik w wybranych państwach członkowskich

Biorąc pod uwagę kraje UE tylko w Bułgarii zawód pośrednika nie jest regulowany. Z brakiem regulacji państwowych mamy również do czynienia na Litwie, na Cyprze i w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów od pośrednika wymaga się posiadania specjalnego zezwolenia na wykonywanie zawodu, które zaświadcza, że osoba nie była przez okres pięciu lat przed złożeniem wniosku skazana za przestępstwa, ani nie było wobec niej prowadzone postępowanie upadłościowe.

 

Stosunkowo łatwo zostać pośrednikiem w Czechach (wymagane jest tylko prowadzenie działalności gospodarczej) oraz na Słowacji - tu z kolei wystarczy średnie wykształcenie. Natomiast w Irlandii osoba zainteresowana może wykonywać zawód tylko w oparciu o ważną 1 rok licencję i po złożeniu depozytu w wysokości 12 700 euro.

 

Nieco trudniej jest na Węgrzech - oprócz średniego wykształcenia i odbycia specjalistycznego kursu, wymagany jest tam również wpis do rejestru pośredników.

 

Najbardziej restrykcyjne przepisy panują w krajach skandynawskich. I tak np. w Szwecji pośrednik musi mieć wykształcenie wyższe i być wpisany do rejestru. W Danii powinien posiadać dwuletnie doświadczenie w pracy w agencji handlu nieruchomościami, zdać egzamin oraz być absolwentem ściśle określonego kierunku (pośrednictwo w handlu nieruchomościami). Ponadto kandydat nie może być dłużnikiem i powinien być wpisany na odpowiednią listę w Agencji Przedsiębiorstw i Budownictwa.

 

Trudno jeszcze powiedzieć jakie będą konsekwencje Ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Czy przyczyni się ona do tego, że pośrednikiem będzie mógł zostać każdy? Czy też może wprowadzi jedynie kosmetyczne zmiany, ułatwiające nabycie niezbędnych uprawnień.

 

Mateusz Kozłowicz

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ile będzie kosztował kredyt hipoteczny po wejściu do strefy euro?

Jak długo potrawa kryzys w strefie euro, nie wiadomo. Wyjście z niego jest jednak niezbędnym warunkiem do przyjęcia przez Polskę wspólnej, europejskiej waluty. W przeciwnym ...

Czytaj dalej »