Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

Finansowanie inwestycji deweloperskich


Prawo

2012-09-20

Obecnie większość inwestycji deweloperskich finansowana jest za pomocą kapitału obcego. O sposobach finansowania, rynku kredytów inwestycyjnych i ich dostępności opowiada Anna Chrostowska - doradca finansowy Dom Kredytowy Notus.

 

PolishProperty.eu: Jakie są źródła finansowania inwestycji deweloperskich?

 

Anna Chrostowska: Źródeł finansowania inwestycji na rynku nieruchomości jest wiele. Do najpopularniejszych należą oczywiście banki, firmy leasingowe i ubezpieczeniowe oraz fundusze inwestycyjne. Zamknięte fundusze inwestują głównie za pomocą spółek celowych bezpośrednio na rynku nieruchomości, natomiast otwarte ograniczają się do inwestycji pośrednich: np. zakupu udziałów firm deweloperskich. Dodatkowo wsparcia można szukać w programach rządowych wspierających inwestycje deweloperskie oraz w prywatnych firmach pożyczkowo-inwestycyjnych. Niejednokrotnie wsparciem finansowym służą również inwestorzy indywidualni. 

 

PP: Co musi zawierać biznesplan dewelopera, który stara się o kredyt?

 

ACh: Biznes plan firmy deweloperskiej starającej się o zewnętrzne wsparcie finansowe powinien być zbudowany na takich samych zasadach, jak przy innych przedsięwzięciach. Przede wszystkim powinien być napisany w uporządkowany i przejrzysty sposób i zawierać konkretne dane.

 

Zatem każdy deweloper powinien przedstawić dokładne informacje na temat firmy. Oczywiście najważniejszym elementem jest opis inwestycji oraz zaprezentowanie cech odróżniające nas od konkurencji i dających nad nią przewagę. Żaden inwestor czy instytucja nie wyłoży środków finansowych, jeśli nie będzie miała pewności, że dana inwestycja ma szansę powodzenia. Dlatego w biznes planie należy umieścić informacje na temat profilu organizacyjnego firmy oraz planu marketingowego, w którym znajdą się szczegółowe informacje na temat rynku, klientów oraz sposobów promocji. O sukcesie każdego przedsięwzięcia decydują również ludzie i dlatego w tym dokumencie nie można pominąć informacji o wszystkich kwestiach związanych z zasobami ludzkimi i organizacją pracy w danym projekcie.

 

Dwa ostatnie punkty takie jak analiza ryzyka i plan finansowy powinny być opracowane wyjątkowo precyzyjnie. Ta ostatnia kwestia jest najważniejszym punktem całego planu i bez niej możemy nawet nie pukać do drzwi inwestora.

 

PP: Jaki procent całej inwestycji najczęściej decydują się finansować banki? Ile wymagają wkładu własnego?

 

ACh: Banki najczęściej wymagają minimum 20-30% wkładu własnego, w zależności od stopnia ryzyka jakie niesie za sobą inwestycja.

 

PP: Czy jest jakaś różnica pomiędzy projektami mieszkaniowymi i komercyjnymi w kredytowaniu? Np. w wysokości wkładu własnego?

 

ACh: Jest wiele czynników różniących nie tylko procedurę przyznawania kredytu czy minimalnego wkładu własnego jaki jest wymagany przez banki. Mimo licznych zaostrzeń wymogów ze strony banków nadal można uzyskać  stuprocentowy kredyt na zakup własnego „M”.

 

PP: Jak Pani ocenia sytuację dostępności kredytów na inwestycje deweloperskie? Czy obecnie łatwo jest deweloperowi uzyskać kredyt?

 

ACh: Niestety zdecydowanie trudniej. Zanim bank zdecyduje się na zaangażowanie swoich środków w daną inwestycję, dział ryzyka wnikliwie oceni m.in. prawidłowość założeń przyjętych w biznes planie.

 

PP: Czy są jakieś inne sposoby na finansowanie inwestycji deweloperskiej (bez pomocy banków), ale bez wkładu własnego?

 

ACh: Deweloperzy szukają alternatywnych sposób finansowania swoich przedsięwzięć. Jednym z nich jest emisja obligacji korporacyjnych. Obligacje to w praktyce kolejna prawna forma pożyczki, w której inwestorzy oczekują jak najwyższych odsetek przy możliwie najwyższym bezpieczeństwie. A ponieważ deweloperzy chcą przekonać do oferowanych przez siebie papierów inwestorów indywidualnych, dlatego oferują wysoką stopę zwrotu z inwestycji, często przynoszącą większe zyski niż lokaty bankowe. Coraz częściej takie sposoby są dla deweloperów jednym z ważniejszych źródeł finansowania działalności.

 

PP: Uprzejmie dziękuję za rozmowę.

 

 

Jakub Jastrzębski

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Współwłasność łączna i ułamowa - czym się różnią?

Prawo własności do nieruchomości może przysługiwać nie jednej a kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być z kolei ...

Czytaj dalej »