Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

'Zgłoszenie' i 'żółte kartki' czyli jakie zmiany w prawie budowlanym proponuje ministerstwo?


Prawo

2012-02-02

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zapowiada zmiany w prawie budowlanym. Między innymi miałyby dotyczyć uproszczenia procedur przy inwestycjach budowlanych.

 

Przede wszystkim, nie będzie trzeba posiadać pozwolenia na budowę (przy czym wyjątek mają tu stanowić większe inwestycje oraz te negatywnie oddziałujące na środowisko), gdyż większość inwestycji ma być rozpoczynanych na podstawie zgłoszenia. Jest to niewątpliwie pozytywna zmiana, która ułatwi życie obywatelom.

 

Co więcej, ministerstwo chce wprowadzić instytucję tzw. „żółtej kartki”. Na czym miałoby to polegać? Chodzi o to, że nadzór budowlany nie będzie od razu blokował inwestycji, jeśli stwierdzi jakieś nieprawidłowości, tylko da inwestorowi czas na poprawę, bez wszczynania postępowania (czyli „żółtą kartkę”). Będzie ona, na żądanie inwestora, zamieniana na postanowienie lub decyzję, od której będzie przysługiwało prawo odwołania.

 

Co jeszcze? Ministerstwo planuje też m.in. likwidację decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na jej podstawie, zdaniem resortu, mamy do czynienia z niekontrolowaną zabudową. Dlatego też ministerstwo przygotowuje projekt ustawy o planowaniu zagospodarowania przestrzennego. Oprócz tego, w gminach i powiatach mają powstać strony internetowe, przedstawiające plany zagospodarowania przestrzennego, które mają ułatwić inwestorom dostęp do informacji o możliwości zagospodarowania przestrzeni.

 

To tylko kilka z zapowiadanych zmian. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, po uzgodnieniach i konsultacjach, ma się nimi zająć na wiosnę. Znowelizowana ustawa Prawo Budowlane miałaby wejść w życie w połowie 2013 r.

 

Jakub Jastrzębski

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Współwłasność łączna i ułamowa - czym się różnią?

Prawo własności do nieruchomości może przysługiwać nie jednej a kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być z kolei ...

Czytaj dalej »