Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

[Polska] Noworoczni wrogowie kredytobiorców


Prawo

2011-12-30

Przyszły rok nie zapowiada się dobrze dla osób planujących zadłużyć się na zakup mieszkania. Przepisy dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych, wchodzące w życie od początku 2012 r. w znacznym stopniu ograniczą ich zdolność kredytową.

 

Obecnie największym wrogiem potencjalnego kredytobiorcy są zapisy rekomendacji SIII. W myśl tych zasad banki obliczać będą zdolność kredytową klientów dla maksymalnego okresu 25 lat, a nie dla rzeczywistego okresu kredytowania umowy. Spowoduje to znaczny wzrost raty pożyczki, co zmniejszy istotnie dostępną kwotę kredytu. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że na dzień dzisiejszy 70 proc. kredytobiorców zaciąga zobowiązania na dłużej niż wyznacza nowa maksymalna granica. Kolejnym utrudnieniem jest zapis zakazujący udzielenia kredytu walutowego, którego miesięczna rata przekracza 42 proc. dochodów netto gospodarstwa domowego. Banki muszą dostosować się do zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego i wprowadzić w życie wszystkie zapisy rekomendacji SIII do końca 2011 r.

 

Równie ważną zmianą, która w znacznym stopniu utrudni kupno nowego lokum, jest ograniczenie, mające prowadzić do wygaśnięcia programu Rodzina na Swoim. Zgodnie z jego założeniem przez pierwsze osiem lat, to państwo pokrywa do około połowy odsetek spłaty zadłużenia. Badania Banku Gospodarstwa Krajowego wykazały, że rozwiązanie to cieszyło się dużą popularnością – w 2010 r. z programu skorzystało ponad 43 tys. nabywców mieszkań, a w 2011 r. do września aż 41,8 tys. Wprowadzona przez rząd pod koniec sierpnia 2011 r. nowelizacja programu spowodowała drastyczne ograniczenie dostępności mieszkań, które kwalifikowałyby się do zaciągnięcia takiego kredytu. Za sprawą ograniczenia obniżono dopuszczalny poziom cen metra kwadratowego na mieszkania, które obejmowały program. Na skutek tego, jak podają analitycy z Home Broker, jedynie 10 proc. mieszkań znajdujących się w ofercie rynkowej w największych polskich miastach spełnia wymogi, aby zaciągnąć pożyczkę i móc wykorzystać Rodzinę na Swoim. Zmieniony został również maksymalny wiek potencjalnego kredytobiorcy. Teraz z dopłat mogą skorzystać jedynie osoby do 35 roku życia.

 

Powyższe ograniczenia odbiją się na zdolności kredytowej Polaków, którzy będą zmuszeni albo zadowolić się mniejszymi lokalami, albo w części przypadków całkiem zrezygnować z kupna mieszkania. Osoby, które mimo wszystko planują w najbliższym czasie zakup mieszkania zmuszone będą do zaciągnięcia zwykłych kredytów, które wiążą się z większymi kosztami.

 

Grażyna Stefańska

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Współwłasność łączna i ułamowa - czym się różnią?

Prawo własności do nieruchomości może przysługiwać nie jednej a kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być z kolei ...

Czytaj dalej »