Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Nowa rekomendacja S – czyli od stycznia trudniej o kredyt hipoteczny


Prawo

2011-11-04

Koniec roku, to kolejny taki moment, kiedy noszący się z zamiarem kupna nowego mieszkania na kredyt, powinni pospieszyć się z podjęciem decyzji.  Od stycznia wejdzie w życie nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która po raz kolejny dokręci śrubę kredytobiorcom. Trudniej będzie utrzymać dziś jeszcze posiadaną zdolność kredytową.

 

Nowa rekomendacja S, każe przeliczać zdolność kredytową w każdym przypadku tak, jakby kredyt był brany na 25 lat, niezależnie od tego, że umowa będzie podpisywana na czas dłuższy. Ponadto, zgodnie z wchodzącymi w życie przepisami, obciążenie ratą kredytu przy pożyczkach w walutach obcych, nie będzie mogło być wyższe niż 42%miesięcznego dochodu netto.  Aktualnie, spłata kredytu może pochłaniać aż 65% wartości dochodu.

 

Jak szacują analitycy, nowe przepisy w niektórych przypadkach mogą zmniejszyć dotychczasową  zdolność kredytową niemal o połowę.  Jeszcze teraz średnia zdolność kredytowa rodziny 2 plus 1 o zarobkach równych dwukrotności średniej pensji podawanej przez GUS wynosi około  440 tys. zł. Jednak za dwa miesiące ta wartość na pewno się zmieni. Przy zaciąganiu kredytu walutowego, bank zaoferuje takiej rodzinie niespełna 300 tys. zł.

 

Kredyty udzielane w walutach stanowią obecnie ok. 20% wszystkich pożyczek hipotecznych. Reszta, to kredyty udzielane w złotówkach, których nowe przepisy nie dotkną w tak dużym stopniu.  Stąd analitycy mają nadzieję,  że rekomendacja nie będzie miała dużego wpływu na ogólną ilość wszystkich udzielanych w Polsce kredytów - zwłaszcza, że mało która rodzina bierze kredyt na maksymalną możliwą kwotę. Tym niemniej, aż 65% kredytów hipotecznych udzielonych w ostatnich kwartałach tego roku przekraczało rekomendowane wartości.

 

Jest i druga strona medalu. Jeśli dostępność kredytów będzie mniejsza, kupujący mogą liczyć na spadek cen nieruchomości. Czy będzie adekwatnie duży do utraconej zdolności kredytowej? Na to nie ma raczej co liczyć, jednak wszystkie aspekty trzeba wziąć pod uwagę, podejmując decyzje o kupnie mieszkania.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Współwłasność łączna i ułamowa - czym się różnią?

Prawo własności do nieruchomości może przysługiwać nie jednej a kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być z kolei ...

Czytaj dalej »