Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Ustawa „developerska” podpisana


Prawo

2011-10-19

Ma być bezpieczniej dla klientów developerów. W ciągu  sześciu miesięcy wejdzie w życie tzw „ustawa developerska” – nakłada ona szczególne obowiązki i konieczność zabezpieczenia interesu osób, które czekają na własne, nowe mieszkanie. Ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

 

Do tej pory skargi na firmy developerskie są jednymi z najczęstrzych jakie wpływają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Klienci, którzy zapłacili za tzw „dziurę w ziemi” – tzn dali zaliczkę na poczet przyszłego mieszkania, skarżą się na opóźnienia w budowie, brak aktów notarialnych, fuszerki, a nawet bankructwo developera. Przed takimi – ekstremalnymi – sytuacjami ma właśnie chronić „ustawa developerska”

 

Ustawa przewiduje wprowadzenie nadzoru nad pieniędzmi powierzonymi deweloperom przez klientów. Po wejściu w życie nowych przepisów deweloper będzie musiał zapewnić nabywcy mieszkania lub domu co najmniej jeden z czterech tzw. "środków ochrony” : zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy z gwarancją ubezpieczeniową albo bankową, lub też otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.

 

Ustawa dotyczy tych inwestycji, w przypadku których rozpoczęcie sprzedaży mieszkań zacznie się już po wejściu w życie nowych przepisów.

 

Oprócz gwarancji finansowych nowe uregulowania dotyczą także samych treści umów zawieranych między developerem a klientem. Małgorzata Krasnodębska – Tomkiel z UOKiK-u wskazuje, że właśnie tzw zapisy abuzywne, czyli niedozwolone stanowią najczęstrzy problem. Chodzi głównie o nierównowagę stron w umowach.

 

Ustawa określa również zasady dotyczące postępowania upadłościowego wobec dewelopera. W sytuacji, gdy firma ogłosi upadłość, priorytetem ma być ukończenie inwestycji i oddanie mieszkań nabywcom. Obowiązkiem będzie też zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego.

 m. moneta

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Co z uwłaszczeniem? Prace nad wyczekiwaną ustawą w toku

Ustawa o przekształceniu współużytkowania wieczystego – jest jedną z najdłużej wyczekiwanych regulacji. Od 2016 r. rząd pracuje nad jej paragrafami i wprowadzeniem ...

Czytaj dalej »