Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

479 000 PLN

Kraków

50.00 m2

Twoje pierwsze M


Prawo

2011-09-13

Co należy sprawdzić, dokąd zajrzeć i jakich dokumentów żądać? Dowiesz się czytając poniższy tekst.

 

Kupno nieruchomości (w tym przypadku mieszkania) kojarzy się wielu osobom z olbrzymim stresem. Człowiek bądź co bądź wydaje swoje oszczędności lub bierze bardzo duży kredyt. Co zrobić żeby stres był mniejszy? Najlepiej dobrze się  przygotować.  Poniżej kilka wskazówek, które przyszłym właścicielom mieszkań powinny ułatwić życie w poruszaniu się po świecie nieruchomości. Od czego zacząć? Należy poszukać odpowiedniej dla siebie oferty.

 

Gdzie szukać?

 

W tym celu warto odwiedzić portale internetowe np. polishproperty.pl, domiporta.pl czy też gratka.pl. Po wejściu na odpowiednią stronę www wpisujemy bardziej lub mniej szczegółowe kryteria wyszukiwania i widzimy co jest w okolicy, która nas interesuje. Oprócz portali internetowych – bo nie każdy z nas ma dostęp do sieci – pozostaje jeszcze prasa papierowa. Tu głównymi graczami na rynku są Gazeta Wyborcza, środowe wydanie z dod. Nieruchomości oraz wtorkowa i piątkowa Autogiełda. Oba tytuły wydawane są w całej Polsce, a ogłoszenia są regionalizowane. W mniejszych miastach zawsze warta obejrzenia jest prasa lokalna.

 

Jak już coś znajdziemy

 

Gdy już znajdziemy coś ciekawego dzwonimy i umawiamy spotkanie. Na rynku są dwa rodzaje ofert bezpośrednie – czyli zamieszczone przez właścicieli – oraz te ogłaszane przez biura nieruchomości. W przypadku tych drugich możemy spodziewać się prowizji od kupna (1-3% od wartości nieruchomości) ale ostatnio modne jest stosowanie przez biura metody : klient kupujący nie płaci prowizji. Lecz za darmo nie ma nic. Tak naprawdę w takim przypadku prowizja doliczana jest do ceny kupna i właściciel sprzedawanego mieszkania płaci swoją część oraz wypłaca umówioną kwotę z nadwyżki danej agencji. Wracamy do oglądania wybranej i umówionej oferty.

 

Decydujemy się

 

Jeśli lokalizacja, piętro i standard nam odpowiadają umawiamy cenę sprzedaży. Proszę pamiętać, że każda cena którą Państwo widzicie jest ceną ofertową z reguły do negocjacji. Teraz w zależności czy mieszkanie jest kupowane  ze środków własnych czy też na kredyt umawiamy się do notariusza. W przypadku kredytu podpisujemy umowę przedwstępną. Sugerujemy aby nie podpisywać umów przedwstępnych na tzw „kolanie” bez obecności  rejenta gdyż może (choć wcale nie musi) się to źle skończyć. W chwili obecnej większość kancelarii notarialnych w przypadku podpisywania przedwstępnej umowy kupna sprzedaży dzieli taksę (czyli swoje wynagrodzenie) na pół. I tak w dniu podpisania umowy przedwstępnej zapłacimy pół taksy plus koszt wypisów, a po podpisaniu umowy przenoszącej własność drugie pół taksy plus PCC  (podatek od czynności cywilnoprawnych 2% wartości) plus koszty wypisów i ewentualnego zgłoszenia w sądzie w Księgach wieczystych.

 

Dokumenty

 

Ale jak notariusz to i dokumenty. Na naszym rynku znajdziemy kilka typów własności mieszkań. Głównie spotykane to: spółdzielczo - własnościowe prawo do lokalu oraz własność hipoteczna tzw. pełna własność. Czym różnią się te formy? W przypadku spółdzielni jesteśmy właścicielami samego prawa do lokalu i nie mamy udziału w gruncie pod budynkiem. Do tego to spółdzielnia pobierając opłaty, powinna dbać o bieżące remonty etc. dlatego zawsze warto sprawdzić daną spółdzielnię  np. zobaczyć w jakim stanie są klatki schodowe i budynki  spółdzielni lecz najlepiej spytać kogoś z sąsiadów. Wiadomo że  nikt nie będzie w stu procentach obiektywny ale powinniśmy w ten sposób uzyskać interesującą nas wiedzę.

 

Jeśli chodzi o pełną własność to tu jesteśmy właścicielami  lokalu i  ułamkowej części procenta gruntu, na którym jest postawiony budynek oraz użytkowych części wspólnych. Tu remontami zajmuje się wspólnota, której członkiem  stajemy się nabywając ww lokal, wraz z zarządcą nieruchomości pobierając od lokatorów pieniądze na fundusz remontowy.

 

Jakich dokumentów żądać od osoby sprzedającej?

 

Spółdzielczo-własnościowe prawo :

- podstawa nabycia – przydział, notarialny akt własności

- odpis z księgi wieczystej (jeśli dany lokal ma KW w przypadku spółdzielni wcale nie musi mieć,  można ją bez problemu wydzielić z KW macierzystej)

- zaświadczenie ze spółdzielni o stanie konta lokalu na dzień podpisywania umowy (sprawdzenie braku zadłużenia w opłatach)

 

Pełna własność:

- podstawa nabycia – notarialny akt własności

- odpis z księgi wieczystej ( w tym przypadku lokal musi mieć księgę wieczystą jeśli pochodzi z rynku wtórnego)

- w przypadku jeśli na danym mieszkaniu ciąży kredyt hipoteczny sprzedający jest zobowiązany do uzyskania zaświadczenia z banku (w którym jest ustanowiona dana hipoteka) o stanie zadłużenia na dzień podpisania umowy przenoszącej własność, oraz zgodę banku na wcześniejsze spłacenie kredytu. Dług ten jest spłacany podczas umowy końcowej także my odbieramy nieruchomość z czystym kontem.

 

Należy pamiętać też, że według prawa budowlanego od 1 stycznia 2009 roku każdy sprzedawany lokal powinien posiadać certyfikat energetyczny.

 

 

Łukasz Mikołajczak

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowa Rekomendacja S wymusi stałe oprocentowanie?

Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad kolejnym dokumentem, który ma podnieść jakość portfeli bankowych. Rekomendacja S kojarzy się aktualnie z obowiązkowym wkładem własnym. ...

Czytaj dalej »