Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

Rodzina już nie na swoim.


Prawo

2011-08-24

Sejm na początku czerwca przyjął zmiany w programie „Rodzina na swoim”. Senat chciał je cofnąć, ale po głosowaniu senatorowie przyjęli poprawki.

 

Przypomnijmy, co w ogóle się zmieniło. Po pierwsze zostały zmniejszone limity cen mieszkań, które mogą zostać objęte programem dopłat. Wynikało to ze zmian przelicznika, na podstawie, którego wyznaczana była suma pieniężnego wsparcia. To akurat dobrze, bo teraz będzie można kupić tańsze mieszkanie i niekoniecznie od dewelopera, ale także z rynku wtórnego. Na dofinansowania mogą liczyć też single, ale tylko do 35 roku życia i ci, którzy do tej pory nie posiadali jeszcze żadnej nieruchomości. No i najważniejsza ze zmian, czyli to, że program ma zakończyć się do końca 2012 roku, a nie tak jak planowano – w 2013.

 

Pojawiają się opinie, że rząd boi się końca świata wyznaczonego na grudzień 2012 przez amerykańskich Indian. Powód jest jednak znacznie prostszy – oszczędności w budżecie. Okazało się, że program był na tyle korzystny, że wiele rodzin chciało w nim uczestniczyć, bo była to dobra droga na zakup mieszkania przez młodych ludzi, którzy dopiero zaczynali życie zawodowe, często dopiero kończąc szkołę. Przy zastygłych i wygórowanych cenach mieszkań, była to jedna z niewielu okazji, żeby faktycznie wyjść na swoje. Panowie posłowie zwęszyli, że można by uciąć sielankę młodym ludziom, bo po co im pomagać?

 

Sprawa jednak nie jest aż tak oczywista i ironizując, niewiele wyjaśnimy. Otóż „Rodzina na swoim” to nie tylko świetne rozwiązanie dla młodych małżeństw, czy jak teraz, singli. Program jest też jednym z głównych powodów, przez który mieszkania od tak długiego czasu utrzymuje się tak wysoki poziom cen mieszkań. Zdawałoby się, że to niemożliwe, a jednak. Nie raz na mównicy sejmowej padały głosy zwątpienia w ten raj dla startujących w życie. Dofinansowując tak ogromnymi kwotami rząd wspiera w szczególności banki i deweloperów. Zaciągane kredyty pomagały im przetrwać kryzys, a dla młodych była to wielka okazja. Wszystko to powodowało, że deweloperzy nie byli zmuszeni do zmniejszenia cen swoich lokali, bo i tak mieli dobry zbyt.

 

Program od początku swojego powstania w 2006 roku, budził wiele kontrowersji. Miało być wspaniale, a chciałoby się powiedzieć, że wyszło jak zwykle. Program był na tyle restrykcyjny, że kredyt i dofinansowanie trudno było dostać i tak w pierwszym roku jego funkcjonowania zaciągnęło go niewiele ponad 4 tysiące osób. Nie jest to liczba oszałamiająca. Dopiero po kilku zmianach udało się coś ruszyć i do tej pory w programie wzięło udział 112 tysięcy rodzin. Rząd przewiduje, że do końca trwania „Rodziny na swoim” kredyt dzięki niej zaciągnie jeszcze 150 tysięcy osób. To na pewno dobra wiadomość dla banków i deweloperów, którzy do końca 2012 roku nie muszą bać się o zmniejszenie popytu. Miejmy nadzieję, że później posłowie wymyślą inny sposób, aby tym razem pomóc już samym rodzinom, a nie biznesmenom.

 

 

Piotr Kaszuwara

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Współwłasność łączna i ułamowa - czym się różnią?

Prawo własności do nieruchomości może przysługiwać nie jednej a kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być z kolei ...

Czytaj dalej »