Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM


Porady

2017-11-06

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie odmrożona ostatnia pula dedykowana wszystkim tym, którzy chcą skorzystać z rządowych dopłat. Pośpiech jest jedyną wskazówką dla zainteresowanych.

 

Na początku roku zostanie odblokowana połowa kwoty zaplanowanej na dopłaty do mieszkań w 2018 roku. Pierwsza część została już zarezerwowana przez kredytobiorców: można było korzystać z niej już w ubiegłym roku.  Bank Gospodarstwa Krajowego zamroził połowę środków na ostatni rok MDM już w kwietniu 2017 roku. To oznacza, że Polacy, którzy są zdecydowani na zakup nieruchomości mają do wykorzystania jeszcze 380 mln zł. Warto przypomnieć, że w styczniu 2017 r. odblokowana transza rozeszła się w trzy dni.

 

Pośpiech i konsekwencja

Wielu zainteresowanych dopłatami w ramach MDM już przygotowało niezbędne dokumenty i tylko czeka na uruchomienie procedur. To bardzo ważne, by pamiętać, że wnioski o rządową dopłatę można składać wcześniej. Limity cenowa na 2018 rok zostały już opublikowane w październiku, więc kupujący mogli już wybrać oferty mieszkań spełniające wymogi MDM. We Wrocławiu dopuszczalny koszt za 1 mkw. wynosi  5,34 tys. zł, a w Warszawie 6,26 tys. zł.  Wyścig po dopłaty wygrają w związku  tym ci, którzy po pierwsze znaleźli już nieruchomość w okazyjnej cenie a po drugie zgromadzili komplet dokumentów. Skorzystanie ze wsparcia doradcy finansowego może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ekspert wskaże konkretne kroki i pomoże w zebraniu niezbędnej dokumentacji, by za pierwszym razem kredytobiorca dostarczył pełną dokumentację.

 

Jednak to nie koniec…

Warto pamiętać, że rodziny, które już zdążyły skorzystać z Mieszkania dla młodych mają jeszcze swoją szansę na dopłatę, gdy powiększy im się rodzina. W ciągu pięciu lat od nabycia mieszkania można wnioskować o dodatkowe środki po urodzeniu lub przysposobieniu dziecka. Oprócz tego beneficjenci muszą również pamiętać o spoczywających na nich obowiązkach, których niedopełnienie wiąże się ze stratą dopłaty. Do takiej sytuacji może dojść, gdy w ciągu pięciu lat wynajmą, sprzedadzą lub zrzekną się nieruchomości z dofinansowaniem. Spłata kredytu w ciągu pięciu lat lub zmiana przeznaczenia lokalu nabytego w ramach MDM również wiąże się z karą.

Mieszkanie dla młodych nabrało tempa w ostatnich dwóch latach trwania. Do końca października kredytobiorcy zawarli 97,5 tys. umów z dopłatami rządu. Z danych wynika również, że aż 93 tys. z nich dotyczyło zakupu mieszkania, a reszta domu. Do tej pory na wsparcie zakupu pierwszej nieruchomości dla młodych rodzin przeznaczono 2,5 mld zł, a suma udzielonych kredytów to 17 mld. Beneficjenci programu wybierali najpopularniejszy metraż lokali, czyli około 50 m kw., a średni cena nieruchomości to 219 tysięcy.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jak to jest z tym wkładem własnym?

Od stycznia 2017 r. wszyscy planujący zakup mieszkania muszą dysponować oszczędnościami wynoszącymi 20% wartości nieruchomości, by otrzymać korzystne finansowanie. Jednak banki ...

Czytaj dalej »