Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM


Porady

2017-11-06

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie odmrożona ostatnia pula dedykowana wszystkim tym, którzy chcą skorzystać z rządowych dopłat. Pośpiech jest jedyną wskazówką dla zainteresowanych.

 

Na początku roku zostanie odblokowana połowa kwoty zaplanowanej na dopłaty do mieszkań w 2018 roku. Pierwsza część została już zarezerwowana przez kredytobiorców: można było korzystać z niej już w ubiegłym roku.  Bank Gospodarstwa Krajowego zamroził połowę środków na ostatni rok MDM już w kwietniu 2017 roku. To oznacza, że Polacy, którzy są zdecydowani na zakup nieruchomości mają do wykorzystania jeszcze 380 mln zł. Warto przypomnieć, że w styczniu 2017 r. odblokowana transza rozeszła się w trzy dni.

 

Pośpiech i konsekwencja

Wielu zainteresowanych dopłatami w ramach MDM już przygotowało niezbędne dokumenty i tylko czeka na uruchomienie procedur. To bardzo ważne, by pamiętać, że wnioski o rządową dopłatę można składać wcześniej. Limity cenowa na 2018 rok zostały już opublikowane w październiku, więc kupujący mogli już wybrać oferty mieszkań spełniające wymogi MDM. We Wrocławiu dopuszczalny koszt za 1 mkw. wynosi  5,34 tys. zł, a w Warszawie 6,26 tys. zł.  Wyścig po dopłaty wygrają w związku  tym ci, którzy po pierwsze znaleźli już nieruchomość w okazyjnej cenie a po drugie zgromadzili komplet dokumentów. Skorzystanie ze wsparcia doradcy finansowego może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ekspert wskaże konkretne kroki i pomoże w zebraniu niezbędnej dokumentacji, by za pierwszym razem kredytobiorca dostarczył pełną dokumentację.

 

Jednak to nie koniec…

Warto pamiętać, że rodziny, które już zdążyły skorzystać z Mieszkania dla młodych mają jeszcze swoją szansę na dopłatę, gdy powiększy im się rodzina. W ciągu pięciu lat od nabycia mieszkania można wnioskować o dodatkowe środki po urodzeniu lub przysposobieniu dziecka. Oprócz tego beneficjenci muszą również pamiętać o spoczywających na nich obowiązkach, których niedopełnienie wiąże się ze stratą dopłaty. Do takiej sytuacji może dojść, gdy w ciągu pięciu lat wynajmą, sprzedadzą lub zrzekną się nieruchomości z dofinansowaniem. Spłata kredytu w ciągu pięciu lat lub zmiana przeznaczenia lokalu nabytego w ramach MDM również wiąże się z karą.

Mieszkanie dla młodych nabrało tempa w ostatnich dwóch latach trwania. Do końca października kredytobiorcy zawarli 97,5 tys. umów z dopłatami rządu. Z danych wynika również, że aż 93 tys. z nich dotyczyło zakupu mieszkania, a reszta domu. Do tej pory na wsparcie zakupu pierwszej nieruchomości dla młodych rodzin przeznaczono 2,5 mld zł, a suma udzielonych kredytów to 17 mld. Beneficjenci programu wybierali najpopularniejszy metraż lokali, czyli około 50 m kw., a średni cena nieruchomości to 219 tysięcy.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jak to jest z tym wkładem własnym?

Od stycznia 2017 r. wszyscy planujący zakup mieszkania muszą dysponować oszczędnościami wynoszącymi 20% wartości nieruchomości, by otrzymać korzystne finansowanie. Jednak banki ...

Czytaj dalej »