Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

Jak to jest z tym wkładem własnym?


Porady

2017-10-12

Od stycznia 2017 r. wszyscy planujący zakup mieszkania muszą dysponować oszczędnościami wynoszącymi 20% wartości nieruchomości, by otrzymać korzystne finansowanie. Jednak banki mają również w ofercie propozycje dla tych, którzy nie zdążyli odłożyć odpowiedniej kwoty. Czy opłaca się brać kredyt z niższym wkładem własnym, czy lepiej odłożyć decyzję w czasie?

 

Wkład własny to temat, który budzi emocje kredytobiorców. Rekomendacja S wprowadziła zmiany i zlikwidowała kredyty na 100% wartości nieruchomości. Przez ostatnie lata kwota wymagana do kredytu hipotecznego rosła o 5% na początku roku. W związku z tym w listopadzie i grudniu popularność kredytów hipotecznych rosła – kredytobiorcy chcieli zdążyć przed kolejną podwyżką wkładu własnego. Chociaż banki nadal finansują np. 90% wartości nieruchomości, warto zastanowić się, czy to rzeczywiście lepszy wybór?

 

Wyższy wkład własny, niższa marża

Bankier.pl przeprowadził ranking kredytów hipotecznych, z którego jasno wynika, że wyższe oszczędności przeznaczone na zakup mieszkania pozwalają na uzyskanie tańszej propozycji od banku. Siłą rzeczy marża przy niższym kredycie będzie niższa. Jednak tylko co trzeci kredytobiorca dysponuje oszczędnościami rzędu 20 – 50% wartości nieruchomości.  Jeśli klient banku stara się o zakup mieszkania bez wymaganej kwoty, najpewniej otrzyma ją w pakiecie z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.  Kwota takiego ubezpieczenia może wynosić nawet 3,5% w skali roku – wszystko zależy od banku. Należy je wykupić na konkretny okres, np. 3 – 5 lat. Ważne jest również to, że nie wszystkie banki mają w swojej ofercie propozycję dla tych, którzy nie dysponują odpowiednim wkładem własnym.

 

Gdy klient chce pożyczyć za mało…

Okazuje się, że wkład własny w pewnym sensie może być za wysoki. Z rankingu Bankier.pl wynika, że w przypadku wkładu własnego wyższego niż 50% marża wcale nie sprzyja kredytobiorcy. Niektóre banki oferują „oszczędnym klientom” kredyt hipoteczny droższy niż ten z dwudziestoprocentowym wkładem własnym. Okazuje się więc, że próba pożyczenia mniejszej kwoty nie oznacza obniżenia kosztów produktu bankowego.

 

Banki premiują klientów, którzy świadomie podchodzą do zakupu mieszkania na kredyt. Wieloletnie zobowiązanie oznacza zdolność do planowania wydatków i dopasowania kredytu do rodzinnego budżetu. Odłożenie 20% oszczędności to pierwszy krok w tę stronę. Z kolei zbyt duże oszczędności to krótszy czas potrzebny na spłatę pożyczki, dlatego też marża musi być pewnego rodzaju „wyrównaniem interesów”.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »