Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

Coraz większe zainteresowanie mieszkaniami używanymi


Porady

2016-12-11

Inwestorzy bacznie przyglądają się mieszkaniom z rynku wtórnego. Prawdziwe okazje można znaleźć właśnie tam – nie wśród ofert deweloperów. Również coraz więcej osób, które chcą zainwestować w nieruchomości, wie, że wysoką stopę zwrotu łatwiej osiągnąć kupując mieszkanie tańsze – nawet zadłużone lub do remontu – na rynku wtórnym.

 

Mieszkania w naprawdę atrakcyjnych cenach sprzedają się błyskawicznie – to nie tyle kwestia dni a godzin. Inwestorzy, którzy szukają wysokich zysków wiedzą, że kupno mieszkania na rynku wtórnym, chociaż obarczone większym ryzykiem i wymagające większych nakładów pracy, pozwoli na większy zarobek. Większość Polaków, chcąc kupić mieszkanie dla siebie, preferuje rynek pierwotny – nowa nieruchomość ma swój urok, któremu często trudno jest się oprzeć. Jednak prawdziwe okazje znaleźć można gdzie indziej – wśród lokali z rynku wtórnego.

 

Wyraźne ożywienie na rynku wtórnym

Zauważalnie większym zainteresowaniem niż do tej pory cieszą się mieszkania używane w Warszawie. Według danych przedstawionych przez Renatę Cimaszewską, członka zarządu M2 Group, za gotówkę w Warszawie kupowanych jest nawet 70% wszystkich nieruchomości. Można więc przypuszczać, że sporą grupą kupujących są inwestorzy chcący lokować swoje pieniądze na rynku nieruchomości. Stopa zwrotu z wynajmu mieszkań z rynku wtórnego jest często sporo wyższa niż na rynku pierwotnym. Jeśli kupujący liczy się z koniecznością wykonania remontu i zadba o podniesienie standardu oferowanej najemcą nieruchomości to może oczekiwać, że jego zysk będzie jeszcze większy. Bardzo dochodowe jest również wynajęcie mieszkania studentom „na pokoje”.


Nie tylko inwestorzy kupują na rynku wtórnym

Na kupno mieszkania decydują się jednak nie tylko inwestorzy. Polacy, którzy w większości preferują mieszkania nowe, z rynku pierwotnego, w obliczu zmniejszającej się średniej zdolności kredytowej i większego, wymaganego przez banki, wkładu własnego zaczynają interesować się mieszkaniami z rynku wtórnego. Wiele zakupów dokonywanych jest niejako z konieczności jako efekt racjonalnej kalkulacji kosztów i własnych zdolności finansowych.


Rynek wtórny to wciąż rynek kupującego

W odróżnieniu od rynku pierwotnego tu wciąż kupujący ma silniejszą pozycję negocjacyjną. Deweloperzy notujący bardzo dobre wyniki niechętnie idą na ustępstwa. O obniżce ceny wielu kupujących może co najwyżej pomarzyć. Inaczej wygląda sytuacja na rynku wtórnym. Tutaj kupujący bardzo często wciąż może liczyć na rabat – zwłaszcza jeśli sprzedającemu śpieszy się z finalizacją transakcji. Warto poświęcić trochę czasu na śledzenie ofert mieszkań z drugiej ręki. Ich samodzielne poszukiwanie może być kłopotliwe i czasochłonne, ale znalezienie wyjątkowej nieruchomości na pewno osłodzi trud włożony w jej poszukiwanie. Chcąc oszczędzić sobie pracy, może warto rozważyć skorzystanie z usług zaufanego biura nieruchomości?

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »