Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Kupno zadłużonego mieszkania to ryzykowna transakcja?


Porady

2016-05-15

Wbrew pozorom –  zakup mieszkania obciążonego długiem może być opłacalną decyzją. Właściciele zadłużonych nieruchomości często wystawiają je na sprzedaż po mocno obniżonych cenach. Kupujący, który wie na co zwrócić uwagę, może w bezpieczny sposób wejść w jej posiadanie.

 

Najważniejszą częścią, i zwieńczeniem, każdej transakcji, jest podpisanie aktu notarialnego. Jego staranne przygotowanie, oraz zdobycie przez kupującego szczegółowej wiedzy o stanie prawnym nieruchomości, pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek. Zadłużenie mieszkania, jeśli jest znane stronom, i zostało uwzględnione w podpisywanej umowie kupna, nie musi stanowić przeszkody w finalizacji transakcji. Gdzie szukać informacji o stanie prawnym mieszkania?

 

Księga wieczysta prawdę Ci powie

Dokładne przeanalizowanie zapisów zawartych w księdze wieczystej jest najważniejszym z etapów weryfikacji stanu prawnego nieruchomości. Od dłuższego czasu można to zrobić bez wychodzenia z domu – przez internet. Na stronie Elektronicznej Księgi Wieczystej, kupujący, który dysponuje numerem księgi, może zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o nieruchomości. Ze szczególną uwagą należy przestudiować dział II, III i IV. W II  znajdują się informacje o tym, kto jest właścicielem nieruchomości i kto w związku z tym może nią dysponować. W dziale III kupujący może dowiedzieć się o wszystkich, z wyjątkiem hipotecznego, obciążeniach na nieruchomości, a pełną informację o ewentualnym obciążeniu nieruchomości hipoteką znajdzie w IV dziale księgi wieczystej. Zapoznanie się z księgą wieczystą pozwoli na zdobycie informacji o większości, najpopularniejszych rodzajów długów, jakie mogą ciążyć na lokalu.

 

Nieruchomość bez księgi wieczystej

Mieszkania z rynku pierwotnego i większość nieruchomości na rynku wtórnych będą miały już założoną księgę wieczystą. Czasem jednak, np. przed zakupem mieszkania spółdzielczego własnościowego, może okazać się, że księgi wieczystej nie ma. Konieczne będzie dopiero jej założenie. W innym wypadku, bez założenia księgi i dopisania do niej hipoteki, bank nie wyrazi zgody na kredytowanie zakupu takiej nieruchomości. Aby dowiedzieć się jakiej wysokości zadłużenie ciąży na takim mieszkaniu, potencjalny nabywca musi zwrócić się z zapytaniem do spółdzielni, która wyda „zaświadczenie o stanie zadłużenia”. Dopiero ten dokument będzie wiążący – również dla banku.

 

 

Zdobycie informacji o stanie prawnym i zadłużeniu nieruchomości, pozwoli na przyygotowanie umowy zabezpieczającej interes kupującego. Jeśli środki na zakup mieszkanie pochodzić będą z kredytu hipotecznego, to również bank będzie domagał się od swojego klienta odpowiednich zaświadczeń. Jednak przy transakcji gotówkowej kupujący musi pamiętać o wszystkim sam. Wybór dobrego, zaufanego, notariusza pozwoli na uniknięcie przynajmniej części nieprzyjemnych niespodzianek przy samej transakcji. A wcześniej? Może warto rozważyć współpracę z biurem nieruchomości, które zapewni pomoc przy weryfikacji stanu prawnego nieruchomości. 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »