Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

Czy wraz z końcem MDM deweloperzy będą bardziej zabiegać o klienta?


Porady

2016-03-29

Zakończenie MDM będzie miało wpływ na ceny mieszkań z rynku pierwotnego. Deweloperzy mogą być zmuszeni do oferowania rabatów, które zrekompensują kupującym brak rządowych dotacji. Czy  warto wstrzymać się z zakupem nieruchomości?

 

 

 

W zeszłym tygodniu oficjalnie wyczerpane zostały pieniądze w MDM zapisane na bieżący rok. Bank Gospodarstwa Krajowego w dalszym ciągu przyjmuje wnioski na rok 2017 i 2018. Jeśli zainteresowanie programem się utrzyma to i te pieniądze wyczerpią się na długo przed końcowym terminem. W 2019 r., i w kolejnych latach, kupujący i deweloperzy będą musieli przystosować się do nowej rzeczywistości – do rynku nieruchomości bez MDM. Choć rząd nie wykluczył swojego dalszego zaangażowania w pomoc kupującym to jego szczegóły wciąż pozostają niewiadomą.

 

Zakończenie MdM to zła informacja również dla banków

Rosnący popyt na nieruchomości, przede wszystkim te z rynku pierwotnego, wynikający z możliwości otrzymania rządowej dopłaty w ramach MDM napędzał również sektor bankowy. Część kupujących postanowiła sfinalizować transakcję by zdążyć przed zakończeniem programu. Brak rządowej pomocy może przełożyć się na zmniejszenie popytu na kredyty hipoteczne. Taka wizja nie może cieszyć banków – dużo mogą im pomóc jednak deweloperzy, którzy również będą bezpośrednio zainteresowani utrzymaniem popytu na nieruchomości na obecnym, wysokim poziomie.

 

Deweloperzy zaczną bardziej zabiegać o klienta?

Polski rynek nieruchomości pierwotnych jest rynkiem sprzedającego. Deweloperzy są coraz mniej zainteresowani negocjacjami cenowymi, ponieważ wiedzą, że znalezienie kupca nie jest trudne. Bez możliwości zakupu nieruchomości z rządową dopłatą wielu Polaków ponownie rozważy możliwość kupna mieszkaniu na rynku wtórnym. Deweloperzy mogą zostać zmuszeni do „zawalczenia” o klienta. To bardzo dobra informacja dla wszystkich tych, którzy planują zakup nieruchomości w późniejszych latach. Jeśli dysponują oni gotówką pozwalającą na sfinalizowanie transakcji to ich pozycja negocjacyjna staje się jeszcze lepsza. Eksperci sądzą, że również dla pozostałych kupujących deweloperzy mogą przygotować specjalne oferty mające zachęcić ich do wyboru nieruchomości z rynku pierwotnego zamiast tańszego mieszkania z drugiej ręki. Czy zakończenie MDM rzeczywiście zmieni sytuację na rynku? Wiele zależy od rządu i skali zaangażowania wynikającej z zapowiadanego, nowego programu.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »