Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

Umowa „śmieciowa” a kredyt hipoteczny?


Porady

2015-11-09

Do tej pory warunkiem niezbędnym do starania się o kredyt mieszkaniowy była umowa o pracę. Jest również szansa dla tych, którzy pracują w oparciu o inne zasady formalne. Zdolność kredytową dają również „śmieciówki”.

 

 

 

Etat nie jest jedyną formą zatrudnienia w Polsce. Z danych „Dziennika Gazeta Prawna” wynika, że jeszcze w 2014 r. co szósty Polak pracował w oparciu o umowę „śmieciową”. Liczba zatrudnionych na innych warunkach niż umowa o pracę to w związku z tym ok. 1,6 mln, a od 2012 r. wzrosła ona o 24%. Łatwo ocenić, że jest wielu kandydatów na kredytobiorców w takiej sytuacji. Nie wszyscy wiedzą, że w przypadku umowy zlecenia lub o dzieło również można starać się o zakup mieszkania z pomocą banku. Warto mieć na uwadze bardziej skomplikowany proces weryfikacji i dłuższą listę wymaganych przez bank dokumentów.

                                         

Kiedy bank uwzględni umowę zlecenie?

Mimo to, że pracownicy zatrudnieni w oparciu o zlecenie lub dzieło mogą zarabiać więcej niż w przypadku umowy o pracę, banki traktują ich sytuację jako bardziej ryzykowną. Z danych, które zebrał serwis Bankier.pl wynika, że większość instytucji bierze pod uwagę dochody osiągane przez minimum 12 miesięcy. Niektóre banki zaznaczają, że przerwy między kolejnymi umowami nie mogą być dłuższe niż 31 dni. W przypadku łączenia umowy o pracę ze zleceniem wymagany okres zatrudnia skraca się. Konieczne będzie zgromadzenie całej listy dokumentów, które ułatwią budowę zaufania klientów wobec banku. Zaświadczenie o zarobkach i potwierdzenie zatrudnienia, zeznanie podatkowe za ostatni rok, komplet umów z ostatnich 12 miesięcy – to ważne punkty, które warto uwzględnić jeszcze przed rozpoczęciem starania o kredyt. Bank może również poprosić o roczną historię konta.

 

Do tej pory funkcjonowało przekonanie, że tylko umowa o pracę na czas nieokreślony daję szanse na korzystne warunki dopłaty do nieruchomości. Banki otworzyły swoją ofertę na szeroką grupę klientów, których stać na spłatę długu. Proces weryfikacji jest utrudnieniem, ale solidne przygotowanie pełnej dokumentacji i zdobycie potwierdzenia osiąganych dochodów może być skuteczną drogą do własnego mieszkania.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »