Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Rok 2016 to kolejne zmiany warunków kredytów hipoteczych


Porady

2015-10-28

Zbliżają się kolejne zmiany, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie mieszkania. W styczniu 2016 r. banki podniosą wymagany wkład własny. To oznacza, że pożyczona kwota będzie mogła pokryć tylko 85% wartości mieszkania.

 

Od 2014 r. systematycznie rosną wymagania banków wobec kredytobiorców. Styczeń każdego roku wiąże się z 5% wzrostu wkładu własnego. To spowoduje, że w 2016 r. banki będą oczekiwały od klientów przynajmniej 15% wartości nieruchomości jako warunek starania się o kredyt hipoteczny. Przed wprowadzeniem zmian kupujący mieszkania mogli liczyć na wsparcie w wysokości nawet 130% jego wartości, a w przyszłym roku bank zaoferuje nie więcej niż 85%. Ostatnia zmiana jest zapowiedziana na rok 2017, kiedy to wymagany wkład własny wzrośnie po raz ostatni do 20%.

 

Brak wymaganej kwoty to nie problem?

Jednak kredytobiorcy będą mogli liczyć na ułatwienia. Najważniejszym warunkiem będzie 10% wartości mieszkania w gotówce. Brakującą kwotę można uzupełnić w oparciu o zasady wprowadzone przez banki. Jednym z zabezpieczeń jest zamrożenie przez bank środków na koncie bankowym. Szczegóły i ostateczne rozwiązania nie są jeszcze znane, ale najprawdopodobniej to będzie tylko tymczasowe rozwiązanie. Po spłaceniu części długu, kwota zostanie uwolniona. Co nie zmienia faktu, że oprócz obowiązkowych 10% trzeba będzie zdobyć jeszcze dodatkowe 5%, które bank zaliczy na poczet wymaganego wkładu własnego. Gdyby to rozwiązanie okazało się niekorzystne, kredytobiorcy mogą zbudować swoją wiarygodność dzięki akcjom Skarbu Baństwa NBP.

 

Kolejnym zabezpieczeniem mogą być środki zgromadzone w ramach III filaru w systemie emerytalnym. – Pieniądze przeznaczone na emeryturę będą nadal pracować, a klienci będą mogli uzupełniać swoje rezerwy w trakcie spłaty kredytu. KNF zaleca, aby w umowie kredytowej zawierać zapis, który daje posiadaczowi rachunku emerytalnego dostęp do środków w momencie osiągnięcia spełnienia przewidzianych w ustawie warunków (np. osiągnięcia odpowiedniego wieku) pod warunkiem przeznaczenia pieniędzy na spłatę zaciągniętego kredytu – wyjaśnia Michał Kisiel w serwisie Bankier.pl.

 

Zmiany, które wejdą w 2016 r. z jednej strony zmniejszają szansę na kredyt i ograniczają wybór mieszkania. Z drugiej oznaczają realne oszczędności. Pożyczka to mniejsze obciężenie: niższa kwota to tańszy produkt bankowy. Banki przychylnie patrzą na klientów, którzy chcą zabezpieczyć kredyt wkładem własnym. Dodatkowo oszczędzanie odpowiedniej sumy może wiązać się z racjonalnym podejściem do sytuacji na rynku i ograniczy podejmowane pochopnych decyzji. Chociaż na pewno wielu ludzi przyspieszy swoją decyzję zakupową i zdecyduje się na zakup nieruchomości jeszcze w tym roku. Ratunkiem jest Mieszkanie dla młodych, które może rozwiązać problem wymaganego wkładu własnego. Koniec roku to zwykle długie kolejki i wzrost liczby wniosków kredytowych, a tym samym dłuższy czas oczekiwania na decyzję banków. Warto przemyśleć, które rozwiązanie jest rzeczywiście korzystne – być może spokojne gromadzenie budżetu to dobry plan.

 

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »