Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Rok 2016 to kolejne zmiany warunków kredytów hipoteczych


Porady

2015-10-28

Zbliżają się kolejne zmiany, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie mieszkania. W styczniu 2016 r. banki podniosą wymagany wkład własny. To oznacza, że pożyczona kwota będzie mogła pokryć tylko 85% wartości mieszkania.

 

Od 2014 r. systematycznie rosną wymagania banków wobec kredytobiorców. Styczeń każdego roku wiąże się z 5% wzrostu wkładu własnego. To spowoduje, że w 2016 r. banki będą oczekiwały od klientów przynajmniej 15% wartości nieruchomości jako warunek starania się o kredyt hipoteczny. Przed wprowadzeniem zmian kupujący mieszkania mogli liczyć na wsparcie w wysokości nawet 130% jego wartości, a w przyszłym roku bank zaoferuje nie więcej niż 85%. Ostatnia zmiana jest zapowiedziana na rok 2017, kiedy to wymagany wkład własny wzrośnie po raz ostatni do 20%.

 

Brak wymaganej kwoty to nie problem?

Jednak kredytobiorcy będą mogli liczyć na ułatwienia. Najważniejszym warunkiem będzie 10% wartości mieszkania w gotówce. Brakującą kwotę można uzupełnić w oparciu o zasady wprowadzone przez banki. Jednym z zabezpieczeń jest zamrożenie przez bank środków na koncie bankowym. Szczegóły i ostateczne rozwiązania nie są jeszcze znane, ale najprawdopodobniej to będzie tylko tymczasowe rozwiązanie. Po spłaceniu części długu, kwota zostanie uwolniona. Co nie zmienia faktu, że oprócz obowiązkowych 10% trzeba będzie zdobyć jeszcze dodatkowe 5%, które bank zaliczy na poczet wymaganego wkładu własnego. Gdyby to rozwiązanie okazało się niekorzystne, kredytobiorcy mogą zbudować swoją wiarygodność dzięki akcjom Skarbu Baństwa NBP.

 

Kolejnym zabezpieczeniem mogą być środki zgromadzone w ramach III filaru w systemie emerytalnym. – Pieniądze przeznaczone na emeryturę będą nadal pracować, a klienci będą mogli uzupełniać swoje rezerwy w trakcie spłaty kredytu. KNF zaleca, aby w umowie kredytowej zawierać zapis, który daje posiadaczowi rachunku emerytalnego dostęp do środków w momencie osiągnięcia spełnienia przewidzianych w ustawie warunków (np. osiągnięcia odpowiedniego wieku) pod warunkiem przeznaczenia pieniędzy na spłatę zaciągniętego kredytu – wyjaśnia Michał Kisiel w serwisie Bankier.pl.

 

Zmiany, które wejdą w 2016 r. z jednej strony zmniejszają szansę na kredyt i ograniczają wybór mieszkania. Z drugiej oznaczają realne oszczędności. Pożyczka to mniejsze obciężenie: niższa kwota to tańszy produkt bankowy. Banki przychylnie patrzą na klientów, którzy chcą zabezpieczyć kredyt wkładem własnym. Dodatkowo oszczędzanie odpowiedniej sumy może wiązać się z racjonalnym podejściem do sytuacji na rynku i ograniczy podejmowane pochopnych decyzji. Chociaż na pewno wielu ludzi przyspieszy swoją decyzję zakupową i zdecyduje się na zakup nieruchomości jeszcze w tym roku. Ratunkiem jest Mieszkanie dla młodych, które może rozwiązać problem wymaganego wkładu własnego. Koniec roku to zwykle długie kolejki i wzrost liczby wniosków kredytowych, a tym samym dłuższy czas oczekiwania na decyzję banków. Warto przemyśleć, które rozwiązanie jest rzeczywiście korzystne – być może spokojne gromadzenie budżetu to dobry plan.

 

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

790 000 PLN

Warszawa

54.50 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »