Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

Współpraca z biurem nieruchomości krok po kroku


Porady

2015-06-30

Na polskim rynku, w ostatnim czasie, nastąpił prawdziwy wysyp nowych biur nieruchomości. Znalezienie rzetelnej i godnej zaufania firmy może więc wcale nie być takie łatwe. A może nie warto ryzykować i próbować działać samodzielnie – bez pomocy pośrednika? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze biura i co można zyskać na współpracy.

 

Wielu Polaków nie chce współpracować z biurami nieruchomości – ich głównym zarzutem jest wysokość prowizji pośrednika. Nieproporcjonalna, ich zdaniem, do nakładu pracy, jaką należy włożyć, by sprzedać lub wynająć nieruchomość. Jak jest naprawdę? Wszystko zależy od biura nieruchomości.

 

Jak wybrać biuro nieruchomości?

Deregulacja zawodu pośrednika i ułatwienia dla wszystkich chcących otworzyć własne biuro nieruchomości sprawiły, że na rynku pojawiło się bardzo dużo nowych podmiotów. Podejmując decyzję o wyborze biura nieruchomości, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pomoże to w zminimalizowaniu ryzyka i w szybkim sfinalizowaniu transakcji:

  • licencja i doświadczenie – biuro zatrudniające licencjonowanych pośredników nieruchomości, które działają od lat na rynku daje pewność i pozwala oczekiwać wyższej jakości świadczonych usług

  • sprawdzony partner – biuro nieruchomości, cieszące się renomą dokłada wszelkich starań, aby ją utrzymać. Troszczy się o zadowolenie swoich klientów.


Umowa – dbaj o swój interes

Zasady współpracy i fakt jej nawiązania dokumentuje umowa podpisana z biurem nieruchomości. Każde działające na rynku biuro ma przygotowany jej wzór – będzie on proponowany i przedstawiany do podpisania każdemu potencjalnemu klientowi. Pamiętaj, że to dopiero propozycja. Negocjuj jej warunki, jeśli uznasz to za stosowne. Nie zgadzaj się na ogólnikowe zapisy – w wypadku jakichkolwiek wątpliwości ich doprecyzowanie pomoże Ci w weryfikacji przebiegu współpracy. Biura nieruchomości są zwykle elastyczne i chętnie dopasowują swoje działania do wymagań klientów. Oznacza to, że w tych relacjach Twoja pozycja negocjacyjna jest naprawdę silna.

 

 

Prowizja, czyli ile to kosztuje?

Jedna z najważniejszych, z punktu widzenia klienta, kwestii uregulowana jest w umowie pośrednictwa podpisywanej podczas rozpoczęcia współpracy. Jej wysokość zależna jest od wielu czynników – umowa na wyłączność bądź nie, transakcja sprzedaży/kupna czy najmu, wartość transakcji oraz typ nieruchomości, która jest przedmiotem umowy. Bardzo dużo zależy od polityki biura. Wysokość prowizji będzie się różniła, często dość znacznie, w zależności od biura nieruchomości. Można, a nawet powinno się, negocjować jej wysokość. Również w tej kwestii należy zwrócić szczególną uwagę na poczynione w umowie ustalenia – to ważne również z punktu widzenia biura. Klient, który wie dokładnie, za co płaci rozumie wysokość prowizji i rzadziej będzie ją kwestionował.

 

Pośrednik nieruchomości to przedstawiciel i pomocnik klienta. By mógł wywiązać się z zadania, do pracy niezbędne są mu: informacje o nieruchomości, jej udostępnienie, by wykonać zdjęcia do oferty lub zaprezentować ją potencjalnemu klientowi. To tylko część rzeczy, które mogą przyśpieszyć finalizację transakcji. Jeśli jesteś klientem poszukującym, pamiętaj, że im bardziej szczegółowo opiszesz swoje oczekiwania, tym większa szansa na to, że pośrednik będzie wiedział na czym szczególnie Ci zależy. Dialog to podstawa owocnej współpracy. Transakcja przebiega wtedy sprawniej i zajmuje mniej czasu. Beneficjentami w takiej sytuacji jest każda ze stron umowy.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »