Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

5 pytań, które warto zadać przed zakupem mieszkania


Porady

2015-06-22

Rynek wtórny traci na popularności przez działanie programu Mieszkanie dla młodych. Być może w wyniku projektowanych zmian, lokale z drugiej ręki również będzie można nabyć z dopłatą. Do tego czasu warto szukać okazji, bo to właśnie w tej grupie nieruchomości może teraz być ich najwięcej.

 

Decyzja o zakupie poza ofertą deweloperską może być jeszcze korzystniejsza, zwłaszcza jeśli transakcja oprze się na gotówce. Właściciele mieszkań zwykle chętniej poddają się negocjacjom w takiej sytuacji. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zadać sprzedającemu kluczowe pytania.

 

  1. Dlaczego mieszkanie jest na sprzedaż i kto mieszkał w nim do tej pory?

Powód sprzedaży mieszkania może mieć wartość informacyjną. Motywacją może być przeprowadzka do nowego, większego domu lub ucieczka przed wadami nieruchomości. Odpowiedź obecnego właściciela pozwoli określić cechy inwestycji, a często wskazuje prawdziwe intencje sprzedającego. Skoro z ogłoszenia wynika, że mieszkanie jest opłacalną lokatą, w świetnej lokalizacji, z dobrą komunikacją i na rodzinnym osiedlu – dlaczego ktoś ma rezygnować z takiej okazji? Pytanie o historię mieszkania również jest uzasadnione: warto dowiedzieć się, kto mieszkał w nim poprzednio i czy było już wynajmowane.

 

  1. Jaka jest sytuacja prawna nieruchomości?

Bez odpowiedzi na to pytanie trudno przejść do kluczowego momentu negocjacji. Obowiązkiem kupującego jest zdobycie – i potwierdzenie – informacji, o tym, że mieszkanie nie jest zadłużone oraz nie jest obciążone prawem dożywocia. Jeśli w lokalu zameldowana jest osoba, która zgodnie z prawem może przebywać tam do końca życia, należy przemyśleć zakup. Takie mieszkania często wyróżniają się niską ceną – nie zawsze właśnie to powinno być motywacją dla kupujących. W przypadku długów, warto sprawdzić nie tylko hipotekę w księgach wieczystych, ale wszystkie dane w administracji budynku. Właściciel może zalegać od wielu lat z opłatami, dlatego niezbędne będzie odpowiednie oświadczenie od zarządcy lub wspólnoty.

 

  1. Jak wyglądają koszty utrzymania mieszkania?

Wszystkie opłaty czynszowe i sposób ich egzekwowania powinien przedstawić sprzedający już na początku rozmów z kupującym. Można poprosić o rachunki z kilku miesięcy, by mniej więcej oszacować, jak będzie wyglądało utrzymanie nowego mieszkania. Być może kameralne osiedle okaże się zbyt drogim wyborem, a fundusz remontowy ma nieuzasadnioną wysokość?

 

  1. Czy wspólnota planuje remont w najbliższych latach?

Piękne mieszkanie w zaniedbanej kamienicy – takie sytuacje zdarzają się często. Jeśli cena jest okazyjna, zwykle warto rozważyć zakup. Warunkiem musi być jednak poznanie planów remontowych na najbliższy czas. Ideałem jest, jeśli remont dachu, ocieplenia i odnowa budynku niedawno zostały zakończone. Wspólnota ma na pewno plan konkretnych działań, dlatego koniecznie trzeba zapoznać się z nim przed podpisaniem umowy.

 

  1. Jak szybko sprzedający chce podpisać umowę sprzedaży?

Warto również poznać cele sprzedającego. Jeśli kupujący zamierza starać się o kredyt, okres płatności znacznie się wydłuży, więc właściciel musi wyrazić na to zgodę. Sprawa niecierpiąca zwłoki może jednocześnie budzić wątpliwości, wtedy właśnie warto wrócić do punktu pierwszego.

 

Im więcej pytań, tym większa wiedza o mieszkaniu. W związku z powagą sytuacji, warto podejść do tematu z pełnym zaangażowaniem. W razie wątpliwości, warto zgłosić się do specjalisty, który poprowadzi rozmowę ze sprzedającym profesjonalnie.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »