Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Mieszkanie dla studenta – kupić, czy wynająć?


Porady

2015-06-08

Wynajem to jeden z najpopularniejszych wyborów w czasie studiów – ale czy to faktycznie się opłaca? Koszty najmu i zakupu mieszkania w Polsce są zbliżone. Rok 2015 to rekordowo niskie stopy procentowe, a tym samym raty kredytu. Może warto przemyśleć inwestycje w studenckie lokum?

 

Zbliża się gorący okres na rynku nieruchomości: wakacje, czyli czas poszukiwań mieszkań studenckich. Od czerwca do początku października oferty wynajmu cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. W tym czasie do ośrodków akademickich przybywają nowi studenci, niektórzy wypatrują okazji na zmianę lokalizacji lub wybór tańszego mieszkania. Pytanie: czy warto brać pod uwagę tylko rynek najmu, szukając mieszkania dla studiującego dziecka?

 

15 lat wynajmu to własne mieszkanie

Najem nad Wisłą jest relatywnie drogi – to sprawia, że decyduje się na niego tylko 4,2% Polaków. Miesięczne opłaty dla właścicieli mieszkań są zbliżone do wydatków, które niesie ze sobą zakup własnej nieruchomości. Z obliczeń Lion’s Banku wynika, że wystarczy 15 lat wynajmowania w dużym mieście, by wydać równowartość mieszkania. Niskie stopy procentowe zachęcają do rozważenia zmiany miesięcznych opłat czynszowych na ratę kredytu hipotecznego. Chociaż sytuacja będzie się stopniowo zmieniała, w tej chwili decyzja o zakupie lokum może okazać się dobrą inwestycją – zwłaszcza w porównaniu z ostatnimi latami.

 

Miesięczna rata może być korzystna

Z majowych obliczeń Lion’s Banku można odczytać, że decydując się na kawalerkę we Wrocławiu, należy liczyć się z miesięcznymi wydatkami na poziomie 609 zł, w Warszawie 851 zł, a w Krakowie 701 zł. W przypadku wynajmu oferty małego mieszkania zaczynają się od 1000 zł w górę, a dodatkowe opłaty jeszcze je zwiększają. Z danych wynika, że największą popularnością na studenckim rynku najmu cieszą się dwupokojowe mieszkania. Według Lion’s Banku rata za taki lokal średnio wyniesie 1418 zł w Warszawie, 1015 zł we Wrocławiu i 1168 zł w Krakowie. Gdyby zostawić te kwoty w tamtejszymi rynku wynajmu okaże się po raz kolejny, że zakup mieszkania może być dobrą decyzją.

 

Sytuacja na rynku nieruchomości zmienia się, jednak jakość inwestycji zależy właśnie od odpowiedniego momentu. Kredyt hipoteczny wiąże się z wieloletnim obciążeniem, a w przypadku inwestycji dla studenta wyzwanie podejmują rodzice. Warto również uwzględnić sposoby, które ułatwiają rozplanowanie miesięcznego budżetu i podjęcie decyzji. Wybór dwu- lub trzypokojowego mieszkania pozwala na podnajmowanie wolnych pokoi, co z kolei umożliwia zgromadzenie oszczędności na wypadek zmiany sytuacji domowej lub rynkowej. Oczywiście wybór dobrej lokalizacji podnosi wartość inwestycyjną nieruchomości i pozwala na korzystanie z jej zalet, nawet jeśli student po zakończeniu edukacji wybierze pracę w zupełnie innym mieście. Warto rozważyć dodatkowy wariant, zanim zapadnie ostateczna decyzja.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

4 650 PLN

Warszawa

64.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Deweloperzy oceniają sprzedaż mieszkań w I połowie roku

Czy w pierwszym półroczu br. bilans sprzedaży mieszkań okazał się lepszy od ubiegłorocznego? O ile firmy poprawiły wyniki? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl     Wioletta ...

Czytaj dalej »