Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

Działki rolne będą coraz droższe


Porady

2015-05-10

Ziemia staje się w Europie coraz bardziej pożądanym towarem. W Wielkiej Brytanii ceny działek rolnych biją historyczne rekordy. Czy w Polsce wciąż warto inwestować w grunt? O czym należy pamiętać, by osiągnąć szybki zwrot?

 

Działki drożeją – szczególnie w Wielkiej Brytanii i Polsce. W ciągu 10 lat cena hektara ziemi rolnej na Wyspach wzrosła o prawie 200%. Inwestycja w ziemię okazała się strzałem w dziesiątkę. W analogicznym okresie ziemia w Polsce podrożała jeszcze bardziej, bo aż czterokrotnie. Oznacza to, że stopa zwrotu z inwestycji wyniosła prawie 18% w skali roku. Analitycy przewidują, że to nie koniec wzrostu cen – ziemia powinna wciąż drożeć.

 

Rekordowo droga ziemia na Wyspach

Po raz pierwszy w historii akr ziemi rolnej wyceniony został na więcej niż 8 tys. funtów. Według raportu przygotowanego przez ekspertów firmy Knight Frank oznacza to, że hektar ziemi na Wyspach kosztuje ponad 111,5 tys. złotych – w Polsce jest ona wciąż ponad trzy razy tańsza. Dalszy wzrost cen jest wciąż bardzo prawdopodobny. Choć średnia cena za akr przekroczyła 8 tys. funtów, to chcąc zainwestować w większe areały, należy liczyć się z koniecznością jeszcze większego wydatku. Kupując minimum 400 ha, ziemia może okazać się aż o około 50% droższa, niż wynikałoby to ze średniej.

 

To nie sposób na szybki zysk

Inwestycja w ziemię rolną nie jest sposobem na szybki zwrot. Zakup działki to sposób pomnażania swojego kapitału dla osób cierpliwych, nastawionych na długofalowy zysk. Zaletą jest jednak wysokie bezpieczeństwo inwestycji – analitycy nie przewidują w najbliższych latach spadków cen. Wręcz przeciwnie – ziemia powinna w dalszym ciągu drożeć. Od 2016 r. wszyscy obywatele UE będą mogli kupować działki rolne w Polsce bez wymaganego dotychczas zezwolenia – wzrost liczby potencjalnych klientów powinien się przełożyć na wzrost popytu, a co za tym idzie: cen. Podobnego zdania są również rodzimi inwestorzy. Popyt wzrasta na skutek ich przekonania, że „otwarcie” tego rynku spowoduje znaczny napływ obcych inwestorów zainteresowanych zakupem ziemi nad Wisłą.

 

Inwestycja dla każdego?

Najcenniejszym nabytkiem i najlepszą inwestycją są działki rolne o dużym areale – to one drożeją najszybciej. Jednak to one są również najdroższe. Chcąc w nie zainwestować, należy dysponować odpowiednim kapitałem – grono osób, które może sobie na to pozwolić jest stosunkowo nieliczne. Jednak również drobni inwestorzy mogą z powodzeniem pomnażać swój kapitał, kupując ziemię rolną. Mniejsze działki powinny w najbliższych latach również drożeć. W obliczu zbliżającego się otwarcia polskiego rynku i związanego z nim napływu zagranicznych inwestorów tendencja ta powinna się utrzymać.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »