Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Zwycięstwo nowych mieszkań i deweloperów


Porady

2015-04-28

Właściciele mieszkań mogą mieć problem z ich sprzedażą. Dzięki rekordowo niskim kredytom i wsparciu MdM deweloperzy zyskali nawet 5,5% więcej niż rok temu. Rodziny i inwestorzy chętniej kupują nowe mieszkania, bo w 2015 r. ta decyzja daktycznie im się opłaci.

 

Rynek pierwotny radzi sobie zdecydowanie lepiej dzięki tańszym kredytom i rządowym dopłatom. Używane mieszkania na tym tle tracą popularność. Dzięki obniżeniu stóp procentowych kredyty hipoteczne są teraz najtańsze w historii. Z obliczeń Lion’s Banku wynika, że rok temu zakup nieruchomości na kredyt było 11,3% droższy. Natomiast w porównaniu z rokiem 2013 dzisiaj można zaoszczędzić na racie 23,4%. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej to również szansa na wyższą kwotę pożyczki na zakup mieszkania. Trzyosobowa rodzina, która miesięcznie osiąga dochód mniej więcej 5 tys. zł może otrzymać od banku nawet 450 tys. zł, czyli szansę na duże mieszkanie w głównych polskich miastach.

 

Rynek pierwotny to profity?

W związku z tymi zmianami Polakom łatwiej myśleć o rynku pierwotnym – skoro stać ich na więcej. Jeśli jednocześnie spełniają wymagania programu Mieszkanie dla młodych, mniej interesujące mogą wydawać się używane lokale. Dowodem na to jest rekordowy wynik rządowych dopłat w marcu. Tylko w tym miesiącu wnioski o dofinansowanie dały prawie 47 mln zł. Na korzyść działają również zmiany limitów w niektórych miastach. Zaskakującym przykładem może być Olsztyn, gdzie ograniczenia MdM nie obowiązują, bo ceny rynkowe są zdecydowanie niższe od założeń programu. Oprócz tego korzystanie z dopłat to lek na obowiązkowy wkład własny. W przypadku decyzji o kredytowaniu mieszkania z rynku wtórnego, należy przygotować oszczędności w wysokości 10% wartości nieruchomości. Warto też wiedzieć, że banki mogą życzyć sobie wyższej kwoty.

 

Inwestor sprzyja deweloperom

Rynek deweloperski napędzają nie tylko rodziny szukające własnego M. Obniżenie stóp procentowych oznacz również zmiany w skutecznych inwestycjach. W tej sytuacji lokaty zupełnie tracą na wartości, a nawet początkujący inwestorzy zwracają się ku nieruchomościom. Zwłaszcza, że wyżej wymienione czynniki ułatwiają podjęcie decyzji.

 

Nie da się ukryć, że dobra sytuacja kredytowa i inwestycyjna sprzyja deweloperom,  Z informacji Lion’s Banku wynika, że najlepiej radzi sobie do tej pory Budimex Nieruchomości. Właściciele nieruchomości mogą narzekać na przestój i potwierdzenie prognoz sprzed roku: MdM napędził rynek pierwotny. Rekomendacja S również przyczynia się do spadku zainteresowania używanymi lokalami. Zwłaszcza, że oprócz obowiązkowego wkładu własnego należy jeszcze liczyć się z kosztami transakcyjnymi. Rynek wtórny może wydawać się więc nieopłacalny dla tych, którzy chcą zadłużyć się w imię własnego mieszkania.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »