Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Zwycięstwo nowych mieszkań i deweloperów


Porady

2015-04-28

Właściciele mieszkań mogą mieć problem z ich sprzedażą. Dzięki rekordowo niskim kredytom i wsparciu MdM deweloperzy zyskali nawet 5,5% więcej niż rok temu. Rodziny i inwestorzy chętniej kupują nowe mieszkania, bo w 2015 r. ta decyzja daktycznie im się opłaci.

 

Rynek pierwotny radzi sobie zdecydowanie lepiej dzięki tańszym kredytom i rządowym dopłatom. Używane mieszkania na tym tle tracą popularność. Dzięki obniżeniu stóp procentowych kredyty hipoteczne są teraz najtańsze w historii. Z obliczeń Lion’s Banku wynika, że rok temu zakup nieruchomości na kredyt było 11,3% droższy. Natomiast w porównaniu z rokiem 2013 dzisiaj można zaoszczędzić na racie 23,4%. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej to również szansa na wyższą kwotę pożyczki na zakup mieszkania. Trzyosobowa rodzina, która miesięcznie osiąga dochód mniej więcej 5 tys. zł może otrzymać od banku nawet 450 tys. zł, czyli szansę na duże mieszkanie w głównych polskich miastach.

 

Rynek pierwotny to profity?

W związku z tymi zmianami Polakom łatwiej myśleć o rynku pierwotnym – skoro stać ich na więcej. Jeśli jednocześnie spełniają wymagania programu Mieszkanie dla młodych, mniej interesujące mogą wydawać się używane lokale. Dowodem na to jest rekordowy wynik rządowych dopłat w marcu. Tylko w tym miesiącu wnioski o dofinansowanie dały prawie 47 mln zł. Na korzyść działają również zmiany limitów w niektórych miastach. Zaskakującym przykładem może być Olsztyn, gdzie ograniczenia MdM nie obowiązują, bo ceny rynkowe są zdecydowanie niższe od założeń programu. Oprócz tego korzystanie z dopłat to lek na obowiązkowy wkład własny. W przypadku decyzji o kredytowaniu mieszkania z rynku wtórnego, należy przygotować oszczędności w wysokości 10% wartości nieruchomości. Warto też wiedzieć, że banki mogą życzyć sobie wyższej kwoty.

 

Inwestor sprzyja deweloperom

Rynek deweloperski napędzają nie tylko rodziny szukające własnego M. Obniżenie stóp procentowych oznacz również zmiany w skutecznych inwestycjach. W tej sytuacji lokaty zupełnie tracą na wartości, a nawet początkujący inwestorzy zwracają się ku nieruchomościom. Zwłaszcza, że wyżej wymienione czynniki ułatwiają podjęcie decyzji.

 

Nie da się ukryć, że dobra sytuacja kredytowa i inwestycyjna sprzyja deweloperom,  Z informacji Lion’s Banku wynika, że najlepiej radzi sobie do tej pory Budimex Nieruchomości. Właściciele nieruchomości mogą narzekać na przestój i potwierdzenie prognoz sprzed roku: MdM napędził rynek pierwotny. Rekomendacja S również przyczynia się do spadku zainteresowania używanymi lokalami. Zwłaszcza, że oprócz obowiązkowego wkładu własnego należy jeszcze liczyć się z kosztami transakcyjnymi. Rynek wtórny może wydawać się więc nieopłacalny dla tych, którzy chcą zadłużyć się w imię własnego mieszkania.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »