Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Pierwsze mieszkanie


Porady

2014-10-19

Czy to już pora na zakup pierwszego mieszkania? Po czym poznać, że nadszedł ten czas? Studia, praca, rodzina… mieszkanie. Czy na pewno w tej kolejności? Decyzja o zakupie własnej nieruchomości nigdy nie jest łatwa. Trzeba ją dokładnie przemyśleć, ale również uważać, by nie zwlekać za długo.

 

Własne mieszkanie – już czas?

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Analiza własnych potrzeb mieszkaniowych musi się wiązać z analizą możliwości finansowych. Młodzi ludzie bardzo często odkładają decyzję o zakupie swojej pierwszej nieruchomości do czasu aż podejmą decyzję o miejscu stałej pracy i ustabilizują sytuację życiową. Takie podejście wydaje się bardzo rozsądne – na początku swojej kariery może lepiej pozostać przy wynajmie? Warto pamiętać, że jeśli zakup mieszkania nie jest dokonany za gotówkę, korzyści płynące z argumentu o „płaceniu na swoje” mogą okazać się pozorne.

 

Najważniejsze wciąż pozostają pieniądze

Decyzja o zakupie mieszkania powinna się jednak wiązać z chłodną kalkulacją własnych możliwości finansowych – jednak,  jak określić, czy mieszkanie znajduje się w zasięgu? Jeśli zakup nieruchomości jest dokonywany w gotówce, to sprawa jest względnie prosta. Mało kto może sobie na takie rozwiązanie pozwolić – dla większości marzących o własnym lokum jedynym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. W uproszczeniu można byłoby powiedzieć, że „stać na mieszkanie” osobę, która może sobie pozwolić na płacenie comiesięcznej raty kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, że obecne stopy procentowe znajdują się na bardzo niskim poziomie – ich wzrost może być w przyszłości znaczny. Wtedy wzrośnie również rata, którą należy płacić do banku. Między innymi z tego powodu ważne jest ostrożne szacowanie swoich możliwości.

 

Przede wszystkim ostrożność
Nie wolno zapominać, że tak korzystna dla kredytobiorców sytuacja na rynku nie będzie trwać wiecznie – nikt nie zagwarantuje, że sytuacja w najbliższym czasie nie zmieni się, tym razem na niekorzyść, dla wszystkich tych, którzy posiadają kredyt. Podobnej analizie należy poddać  również swoje życie zawodowe. Konsekwencje niektórych zamian mogą być bardzo poważne. Jeśli utrata pracy jest wciąż realną możliwością to decyzję o zakupie mieszkania dobrze jest odłożyć do czasu ustabilizowania się sytuacji zawodowej.  Czynników, które pokazują, że nadszedł idealny moment na zakup własnego mieszkania jest wiele.

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »