Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

Tańszy kredyt a Rekomendacja S


Porady

2014-10-16

Zgodnie ze zmianami, które wprowadziła rekomendacja S od stycznia wzrośnie obowiązkowy wkład własny. Od początku 2014 r. zniknęły kredyty na 100%, ale jednocześnie wszedł program Mieszkanie dla młodych, który miał pomóc tym, którzy nie dysponują nawet kwotą w wysokości 5% wartości mieszkania.

 

 Plan zmian zgodnych z Rekomendacją S zakłada wzrost o kolejne 5% wysokości wkładu własnego od przyszłego roku. Warto jednak zauważyć, że niektóre banki już w tym roku obniżyły wysokość maksymalnego kredytu hipotecznego nawet d 80%, dlatego też w przyszłym roku zmiany mogą dotyczyć wkładu własnego na wyższym poziomie niż wymagane 10%. Posiadanie oszczędności na mieszkanie może jednak oznaczać korzyści.

 

Oszczędność na kredycie

Wyższa kwota wkładu własnego może zmniejszyć koszty kredytu, obniżając wskaźnik LTV. To wartość, która jest podstawą przy obliczaniu wysokości oprocentowania.  – Po przekroczeniu określonych poziomów LTV banki są skłonne zaoferować tańszy kredyt. Najczęściej posiadanie co najmniej 20% wkładu własnego (LTV<80%) przekłada się na niższą marżę o 0,2-0,3 p.p. w stosunku do kredytu z minimalnym wkładem. W konsekwencji oznacza to ratę kredytu niższą o 10-20 zł na każde 100 tys. kredytu. Warto sprawdzić, przy jakim poziomie LTV możemy otrzymać lepsze warunki kredytowe i czasami zwiększyć poziom wkładu własnego – wyjaśnia Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus.

 

Uwaga na ubezpieczenie

Niektóre banki decydują się na udzielenie kredytu z niższym wkładem własnym, ale pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia. Zgodnie z obliczeniami Domu Kredytowego Notus przy kredycie w wysokości 285 tys. ubezpieczenie to nawet 1600 zł składki na 3 do 5 lat. Może się tak zdarzyć, że w czasie trwania kredytu ubezpieczenie trzeba będzie odnowić – warunki określa umowa kredytowa.

 

Wkład własny oznacza niższą marżę i odsetki, a tym samym mniejszą rzeczywistą kwotę kredytu. Banki przychylnie patrzą na klientów, którzy dysponują zaoszczędzoną na mieszkanie kwotą, dlatego można liczyć na większą liczbę ofert i pozytywnie rozpatrzonych wniosków. Niektóre banki uruchomiły produkty finansowe, które pomagają w gromadzeniu środków na mieszkanie i są powiązane z warunkami późniejszego kredytu hipotecznego. Warto znaleźć swój sposób, zwłaszcza, że gromadzenie oszczędności może dać obraz sytuacji podobnej do regularnego opłacania rat.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »