Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

Rynek pierwotny czy wtórny?


Porady

2014-10-14

Zanim kupimy własne mieszkanie czeka nas podjęcie decyzji o wyborze rynku, na którym chcemy wymarzone „m” nabyć. ​„Rynek pierwotny” na rynku nieruchomości oznacza nic innego, jak nowe, nieużywane mieszkania lub domy. Stroną w takiej transakcji jest zawsze inwestor, czyli deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa. Możemy, więc kupić gotowy do zamieszkania lokal, bądź mieszkanie, które dopiero jest w trakcie budowy.

 

Często mieszkania z rynku pierwotnego kupić możemy w tzw. stanie deweloperskim, czyli wymagające prac wykończeniowych przed wprowadzeniem się. „Rynek wtórny” dotyczy używanych nieruchomości. Mieszkanie kupujemy, więc od poprzedniego właściciela i możemy liczyć na to, że jest ono wykończone i urządzone, gotowe do zamieszkania.

Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja. Dlatego warto skorzystać w tym temacie z pomocy zaufanych biur nieruchomości.

 

- Zawsze staramy się jak najlepiej doradzać klientom. Selekcjonujemy oferty w naszej bazie. Jeśli nie mamy dobrych opinii na temat mieszkania, domy czy osiedla, to po prostu nie chcemy pośredniczyć w takiej sprzedaży – informują agenci z Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie.

 

Mieszkanie, kupione na rynku pierwotnym ma wiele zalet, ale i wady. Po pierwsze, jeśli decydujemy się na zakup nieruchomości na etapie prac budowlanych to kupujemy jedynie projekt, wizualizację, a nie namacalny produkt. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że deweloper zbankrutuje, a my zostaniemy z „utopionymi” pieniędzmi i marzeniami. No i cena. Za nowe mieszkanie trzeba zwykle słono zapłacić. Niemniej rynek pierwotny ma sporo zalet.

 

Nowe mieszkanie można kupić z opcją wykończenia „pod klucz”, co daje możliwość natychmiastowego wprowadzenia się, zaraz po zakończeniu budowy, często w znacznej mierze możemy zaprojektować przestrzeń wedle własnego uznania. Nowe mieszkanie jest też budowane z nowych materiałów, które są zwykle lepszej jakości niż te, z których korzystano kilkadziesiąt lat temu, mają też lepsze właściwości cieplne.

 

Mieszkania z rynku wtórnego wciąż cieszą się ogromną popularnością. Głównym czynnikiem, warunkującym taki stan rzeczy, jest ich cena. Ponadto decydując się na zakup, kupujemy mieszkanie, które możemy już obejrzeć, nie „dziurę w ziemi”. Plusem jest również to, że formalności przejęcia mieszkania trwają o wiele krócej, niż w przypadku kupna od dewelopera.

 

Kupno mieszkanie na rynku wtórnym ma jednak wady. Po pierwsze budynek, w których znajduje się nasze mieszkanie często lata świetności ma już za sobą, co skutkuje tym, że nierzadko konieczne jest wydanie dodatkowych pieniędzy na remont. By mądrze kupić mieszkanie warto więc przed podjęciem tego kroku zrobić bilans ewentualnych zysków, ale i strat.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »