Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem


Porady

2014-08-14

Bezpieczny wynajem to nie tylko dobra umowa i jasne zasady użytkowania lokalu, ale także ubezpieczenie. W przypadku zalania, kradzieży albo pożaru ktoś musi wziąć odpowiedzialność za szkody – czy wystarczy tylko kaucja? To obowiązek właścicieli czy najemców?

 

 

Ubezpieczenie mieszkania to jedyne formalne zabezpieczenie przed wypadkami – zajmuje się tym oczywiście właściciel. W przypadku wynajmu sprawa nie jest już taka prosta, skoro za ewentualne szkody odpowiedzialny jest najemca. Jedna i druga strona powinna znać wartość ubezpieczenia: właściciel chce chronić swoją własność, a najemca portfel.

 

Jak podejść do tematu?

Tuż przed decyzją o wynajmie wynajmujący muszą zdecydować, jakie rozwiązanie jest bardziej korzystne dla ich interesów. Decyzja o ubezpieczeniu mieszkania i odpowiedzialności za szkody powinna znaleźć się w umowie najmu. Jednym z rozwiązań jest wpisanie punktu, który mówi najemcy o obowiązku naprawy szkód po wypadkach takich jak zalanie, pożar i inne, których nie sposób przewidzieć. Kaucja pobierana przez większość wynajmujących – zazwyczaj to równowartość czynszu – dotyczy zwykle zniszczeń, które nie są celowym działaniem lokatorów. Dlatego właśnie wybór ubezpieczenia jest istotny – trudno obarczyć najemców odpowiedzialnością za pożar wynikający z wadliwej instalacji.

 

Przezorny ubezpieczony

Najemcy również muszą zastanowić się, czy OC na wypadek zniszczenia sprzętu nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest jeszcze jedna kwestia: jak zabezpieczyć własny majątek i zapewnić sobie spokój? To istotne zwłaszcza, jeśli lokatorzy chcą zostać w mieszkaniu na dłużej i inwestować w jego wyposażenie. Właściciel nie odpowiada za ich własność, dlatego w przypadku kradzieży sprzętu RTV, biżuterii jest wolny od odpowiedzialności. Przydatne może być więc ubezpieczenie na wypadek takich zdarzeń.

 

Najczęstsze zgłaszane szkody to właśnie zalania, zdarzenia pożarowe i kradzieże, dlatego najemcy i właściciele muszą zdecydować się na to, jak zabezpieczyć się przed ich skutkami. Wybierając polisę trzeba zdecydować się na taką, która je uwzględnia i nie zaskoczy ubezpieczonego. Dobre OC pozwala pokryć wszystkie szkody, które w wyniku wypadku zostały wyrządzone w mieszkaniu. Jeśli obie strony zdecydują się na ubezpieczenie, płacąc niewielką składkę miesięczną, mogą zapewnić sobie spokój.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

1 990 000 PLN

powiat olsztyński

812.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Od stycznia 2018 rusza ostatnia szansa na dopłaty z MDM

Mieszkanie dla młodych przechodzi do przeszłości. Na 2018 r. do dyspozycji było prawie 760 mln zł, a połowa środków już została zarezerwowana. Już w styczniu zostanie ...

Czytaj dalej »