Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

5 sposobów na zwiększenie zysków z najmu


Porady

2014-06-16

 

 

 

Od czerwca do października trwa korzystny czas dla wynajmujących mieszkania. Napływ nowych studentów to szansa na szybki wynajem. W tym okresie wielu ludzi szuka nowego mieszkania, wykorzystując wzrost liczby ofert na rynku najmu. Właściciele, którzy chcą poważnie podejść do wynajmu, powinni pamiętać o kilku zasadach pozwalających na zwiększenie rentowności inwestycji.

 

 

Wybierz grupę najemców

Pierwszym krokiem jest ustalenie grupy docelowej i dopasowanie ogłoszenia oraz mieszkania właśnie do niej – warto pamiętać, że wynajmują nie tylko studenci, ale również młodzi pracujący ludzie. Coraz więcej Polaków stawia na rozwój kariery i nie wiąże się z jednym miastem, stąd też wynajem stał się alternatywą do zakupu własnego lokum. Oprócz tego wielu młodych ludzi nie może pozwolić sobie na kredyt – ta grupa stawia na wynajem długoterminowy. „Niestudenci” szukają mieszkania w dobrze zlokalizowanych częściach miasta, raczej bliżej pracy niż imprezowego centrum. Dla wielu z nich standard mieszkania odgrywa główną rolę, ale musi iść w parze z ceną.

 

Przygotuj ogłoszenie po angielsku

Kolejną grupą są obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają na studia, staże i do pracy. Dobrym sposobem, który już powinien być normą, jest przygotowanie ogłoszenia także w języku angielskim. Ewentualnie warto nawiązać współpracę z agencją, która wspiera cudzoziemców w poszukiwaniach mieszkania w Polsce. Ta opcja jest o tyle korzystna, że niektóre z nich dbają o ciągłość wynajmu i w przypadku zwolnienia się pokoju lub mieszkania, podsyłają wynajmującemu kolejnych zainteresowanych klientów. Szczególną popularnością wśród obcokrajowców cieszą się lokalizacje w pobliżu międzynarodowych korporacji oraz blisko centrum. Są gotowi zapłacić więcej za komfort bezproblemowego dojazdu do pracy.

 

Podnieś wartość mieszkania

W związku z wyborem grupy docelowej ważne jest zwiększenie szansy na jej pozyskanie. Standard studencki to już przeszłość, zwłaszcza, że rośnie konkurencja na rynku najmu i jednocześnie maleje liczba studentów. Remont i wyposażenie mieszkania to najpopularniejszy sposób na zwiększenie wartości mieszkania. Warto pamiętać o tym, że rodziny szukające mieszkania na długi okres, same chcą zadbać o meble i wystrój. Obcokrajowcy natomiast wolą lokale z pełnym wyposażeniem. To właśnie dlatego najpierw należy określić, do kogo kierujesz swoją ofertę. Odświeżenie mieszkania przed ponownym wynajmem wydaje się koniecznością, ale gruntowny remont warto przemyśleć. W mieszkaniu w centrum Wrocławia, w sąsiedztwie korporacji zatrudniających zagranicznych pracowników odnowienie mieszkania może okazać się strzałem w dziesiątkę – obcokrajowcy szukają właśnie takich nieruchomości.

 

Przygotuj dokumenty

Po znalezieniu i weryfikacji najemców, należy przygotować szczegółowe dokumenty. Umowa najmu musi zawierać wszystkie uzgodnienia i daty, ale oprócz tego musi być sformułowana tak, by właściciel i najemca czuli się bezpiecznie. Jeśli wynajmujesz obcokrajowcom, pamiętaj o dokumentach po angielsku. Warto określić w umowę termin wypowiedzenia wysokości czynszu i dokładnie zaznaczyć sposób opłat za media. By uniknąć zadłużenia, można przemyśleć przepisanie rachunków na nowych lokatorów.

 

Wybierz sposób rozliczania

Ważne, żeby na inwestycję w wynajem spojrzeć nie tylko od strony możliwych cen za miesięczny czynsz, ale także od strony zobowiązań podatkowych. Utrzymanie mieszkania pod względem opłat dla  fiskusa ma znaczny wpływ na końcowy bilans finansowy,. Do wyboru jest ryczałt, zasady ogólne i podatek liniowy. Ryczałtowe rozliczanie to 8,5% podatku jest najczęściej wybierane, ale często okazuje się, że są korzystniejsze rozwiązania, zwłaszcza, jeśli zastosuje się odpisy amortyzacyjne, w ten sposób kwota podatku może się znacząco zmienić.

 

 

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Inwestycje w nieruchomości na wynajem i zerowy podatek?

Inwestując w nieruchomości, zwykle zwraca się uwaga na szybki zysk uwarunkowany sytuacją na rynku. Wybór właściwej metody lokaty kapitału to oprócz tego analiza ...

Czytaj dalej »