Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

4 500 000 PLN

Serednica

0.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Jak się odwołać od aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste? – cz. 1


Porady

2014-01-16

Wraz z końcem roku osoby będące użytkownikami wieczystymi mogą spodziewać się informacji o aktualizacji opłaty rocznej. Zazwyczaj będzie ona oznaczała podwyżkę. Warto jednak pamiętać, że można zakwestionować podniesienie opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Jak to zrobić?

 

Istota użytkowania wieczystego

Użytkowanie wieczyste polega na oddaniu nieruchomości gruntowej, będącej własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, osobie fizycznej lub prawnej na czas określony, tj. 99 lat, a w wyjątkowych sytuacjach na krócej, lecz nie mniej niż 40 lat.

 

Użytkownik wieczysty ma prawa zbliżone do właściciela. Prawo użytkowania wieczystego można:

 

• sprzedać;

• obciążać;

• zapisać w testamencie;

• podlega ono także egzekucji i dziedziczeniu.

 

Użytkownikowi wieczystego przysługuje także pełne prawo własności do budynków i innych urządzeń wzniesionych na gruncie. Musi on jednak pamiętać, że grunt cały czas należy do Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiatu, województwa) lub związku jednostek samorządu terytorialnego. Z tego tytułu zobowiązany jest on do ponoszenia rocznych opłat, które ustawowo wynoszą od 0,3 do 3 proc. ceny nieruchomości w zależności od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana.

 

Kiedy opłata może zostać zaktualizowana?

Zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami właściciel gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste (czyli Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego), może aktualizować wysokość opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej.

 

Do aktualizacji może dojść nie częściej niż raz na trzy lata i tylko wówczas, gdy wartość nieruchomości ulegnie zmianie. Warto więc zaznaczyć, że zmiana opłaty zależy nie od widzimisię urzędnika, ale od realnej zmiany wartości gruntu, która wynika z operatu szacunkowego, przygotowanego przez rzeczoznawcę majątkowego. W takiej sytuacji – jeśli właściciel decyduje się na podniesienie opłaty – zobowiązany jest do końca roku wysłać użytkownikowi wieczystemu wypowiedzenie poprzedniej opłaty oraz propozycję nowej stawki.

 

Kiedy podwyżka boli najbardziej?

Nowa stawka może być szczególnie dotkliwa dla użytkowników wieczystych gruntów, których ceny w ostatnim czasie rosły, np. w centrach dużych aglomeracji. Zazwyczaj boleśnie odczują ją także osoby, których opłaty z tytułu użytkowania wieczystego ostatni raz były aktualizowane nie trzy, a kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. W przeciągu tak długiego czasu, wartość rynkowa gruntów mogła bowiem znacząco wzrosnąć.

 

Jakub Jastrzębski

 


Źródło:

• Ustawa z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2010 r. nr 102 poz. 651 ze zm.)

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jak się odwołać od aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste? – cz. 2

W niektórych przypadkach podwyżka opłat z tytułu użytkowania wieczystego może wzrosnąć o kilkadziesiąt, a nawet o kilkaset procent.   Czy aktualizacji da się ...

Czytaj dalej »