Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

Kiedy bank może Ci zabrać nieruchomość?


Porady

2013-12-10

Utrata pracy, choroba, nadmierne zadłużenie czy zwykła nieodpowiedzialność – bardzo łatwo jest doprowadzić do zaległości w spłacie kredytu hipotecznego. Bank prędzej czy później upomni się po swoje pieniądze. W ostateczności może nawet zabrać nieruchomość osobie, która nie spłaca rat kredytu hipotecznego.

 

Hipoteka

Przeważająca większość osób przy zakupie nieruchomości posiłkuje się kredytem hipotecznym. Wynika to z faktu, że nieruchomości są po prostu drogie i w związku z tym, mało kto jest wstanie kupić dom czy mieszkanie za gotówkę. Wtedy z pomocą przychodzi bank, który godzi się pożyczyć na ten cel pieniądze. Bank zabezpiecza się jednak na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy ustanawiając na nieruchomości hipotekę i stając się wierzycielem hipotecznym.

 

Właściciel nieruchomości może dalej ją rozporządzać (np. sprzedać lub wynająć), ale hipoteka pozwala bankowi dochodzić zaspokojenia z nieruchomości, bez względu na to czyją jest własnością (i to w pierwszej kolejności).

 

Telefon z banku

Raty kredytu hipotecznego płaci się raz na miesiąc, zazwyczaj w terminie określonym przez strony w umowie kredytowej. Co się jednak stanie, gdy kredytobiorca będzie się spóźniał z płatnościami? Jeśli będzie to kilka dni, to zapewne nic (oczywiście, oprócz naliczenia odsetek). Ale jeśli będzie to już kilka tygodni, bank uruchomi pierwszy etap windykacji kredytu. Można się wtedy spodziewać telefonu od pracownika banku, który będzie chciał się dowiedzieć, co jest przyczyną opóźnień.

 

Monit

Jeśli pomimo telefonicznego ponaglenia rata w dalszym ciągu nie zostanie uiszczona, bank wysyła tzw. monit. Jest to pisemne ponaglenie lub  przypomnienie klientowi, że upłynął termin wypełnienia jego zobowiązania. Przychodzi zazwyczaj listownie. Co ważne, za każde takie "przypomnienie" bank każe sobie płacić.

 

O ile bowiem telefon ponaglający jest bezpłatny o tyle za monit już się płaci – w zależności od banku może to być od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. A czasem nawet więcej... Każdy klient w momencie zawierania umowy powinien zostać poinformowany o zasadach postępowania banku w przypadku powstania ewentualnych zaległości w spłacie kredytu.

 

Bankowy tytuł egzekucyjny

Jeśli pomimo listownego wysłania ponaglenia bank nadal nie może doczekać się zapłaty, wystawia tzw. bankowy tytuł egzekucyjny (BTE). Jest to dokument (w formie oświadczenia), stwierdzający istnienie wymagalnej wierzytelności banku wobec osoby, która dokonała z nim czynności bankowej lub która ustanowiła na rzecz banku zabezpieczenie takiej wierzytelności.

 

Zapis dotyczący BTE znajduje się zwykle na końcu umowy kredytowej. Warto się z nim dokładnie zapoznać, gdyż zawiera m.in. termin, w którym bank wystąpi do sądu o wyegzekwowanie pożyczonych pieniędzy. Sąd w ciągu kilku tygodni nadaje BTE tytuł wykonalności. Dla kredytobiorcy oznacza to, że komornik ma zielone światło by wkroczyć do akcji.

 

Komornik

Komornik w pierwszej kolejności wysyła zawiadomienie o zajęciu nieruchomości oraz wezwanie do zapłaty długu w terminie 14 dni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania nieruchomości. Jeśli dług nadal nie zostanie uregulowany, komornik dokonuje wpisu w księdze wieczystej o wszczęciu egzekucji z nieruchomości oraz wyznacza termin dokonania oględzin nieruchomości.

 

W wyznaczonym dniu komornik wchodzi z biegłym rzeczoznawcą majątkowym na teren nieruchomości, celem określenia jej wartości. Kolejnym etapem jest wystawienie nieruchomości na licytację, która odbywa się publicznie w obecności komornika i pod nadzorem sędziego. Z pieniędzy od nabywcy – w pierwszej kolejności – zaspokaja się bank i komornik (koszty egzekucyjne, procesowe, wycena nieruchomości), a następnie inni potencjalni wierzyciele hipoteczni i wierzyciele, którzy nie zabezpieczyli wierzytelności hipoteką.

 

Czy zawsze musi dojść do zajęcia nieruchomości?

Co ważne, nawet jeśli wystąpią jakieś zaległości w spłacie rat kredytów, nie od razu musi zostać uruchomiona cała procedura windykacyjna z komornikiem włącznie. Warto szczerze wytłumaczyć powody zaległości i postarać się jak najszybciej je uregulować wraz z odsetkami i kosztami monitów. Windykacja to kłopot także dla banku. Czasem może być więc bardziej skłonny zgodzić się nawet na niewielkie przesunięcie rat niż na długotrwałe ściąganie należności.

 

Jakub Jastrzębski

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

1 850 000 PLN

powiat Olsztyn

567.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jak nie płacić podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości?

Nieruchomość jest takim samym towarem jak każdy inny, dlatego też zysk z jej sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. I to nie małym, bo fiskusowi trzeba oddać prawie ...

Czytaj dalej »